Laboratuvarın İçinde

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz
 Bu makaleyi yazdırın
 Bu sayfa yararlı oldu mu?

Düğmeye dokunursunuz ve ışıkları yakarsınız. Musluğu açarsınız ve bir bardak soğuk su alırsınız. Birinin size iğne batırmasına müsaade edersiniz veya birisine vücudunuzdan bir numune verirsiniz ve sağlığınız hakkında bilgi sahibi olursunuz.

Son zamanlara kadar laboratuvar testleri bu şekilde gerçekleşmekteydi. Sizden numune alan kişiyle ilişkiniz dışında laboratuvar test sonuçlarını oluşturan birçok kişiyi nadiren görürsünüz. Doku parçası veya test numunesi verdikten ve numune gözden kaybolduktan  sonra ne olup bittiğini öğrenme olanağınız pek yoktur.

Laboratuvarlar sağlık hizmetlerinde giderek artan oranda önemli roller oynamaktadır. Bugün kendi başınıza laboratuvara başvurup doktor istemi olmaksızın  laboratuvar testleri yaptırabilirsiniz. “Sahne arkasında” nelerin olup bittiğini anlamak test sonuçlarınızdan neler öğrenileceğini bilmek kadar önemlidir. Aşağıdaki makale listesi sizin laboratuvarlar ve çalışma yöntemlerini daha iyi kavramanız amacıyla hazırlanmıştır.

Kan Bankacılığı
Kan bankacılığına ve kan bağışına, kan stoklarının korunmasına, uygun kullanımının sağlanmasına ve risklerine genel bakış

Laboratuvar Denetimi: Temel İlkesi Güven
Laboratuvar sonuçlarına doktorunuz kadar güvenmenizin gerekçelerini anlatır.

Laboratuvar Testlerinin Gerçekleştirildiği Yerler
Laboratuvar testlerinin gerçekleştirildiği yerlere genel bakış

Numuneyi Takip Edin: Kısa Laboratuvar Turu

Laboratuvarda Kim Kimdir: Laboratuvar Uzmanlarına Genel Bakış
Laboratuvarda testlerini gerçekleştiren ve yorumlayan kişilere genel bakışı sağlayan bir makale.