Laboratuvar Denetimi: Temel İlkesi Güven

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz
 Bu makaleyi yazdırın
 Bu sayfa yararlı oldu mu?

Genel Bakış

Doktorunuz sık sık size “ Bazı kan testleri yaptırmanızı istiyorum” diyecektir. Laboratuvar testleri modern tıbbın en önemli yapı taşlarından biridir. Sağlık bakımıyla ilgili kararların çoğu klinik laboratuvar testlerine dayanarak verilmiştir. Laboratuvar hizmetleri klinik tanıların % 60-70’ine katkıda bulunur. Laboratuvar testleri tanıdan tedaviye ve hastalığın gidişatına kadar uzanan süreçte doktorlara, alınan kararlara katkı sağlayan bilgiler sunar.

Birçok koşulda laboratuvar testinin yerine geçecek başka bir test yoktur. Örneğin, herhangi bir fiziksel belirti ortaya çıkmadan çok önce laboratuvar testleri kanda yüksek kolesterol düzeyini belirleyebilmektedir.

Çok çeşitli rahatsızlığa tanı koyma ve tedaviye yanıtı izlemek için doktorlar laboratuvarların verdiği sonuçlara güvenirler. Ancak hastalar yine de  “Laboratuvarın testlerim doğru yapılıyormudur?”  şeklinde bir soru sorabilirler.

 Bu sorunun yanıtı kısaca evettir, doktorunuz gibi  bu sonuçlara güvenebilirsiniz. Laboratuvarların güvenilir sonuçlar verdiğinden emin olmak için birçok süreç uygulanmaktadır. Bu süreçler Sağlık Bakanlığı, Uzmanları dernekleri ve bireysel laboratuvarlar tarafından uygulanmaktadır. Laboratuvar sonuçlarına güveninizi artırmak için bazı adımlar atabilir, doktorunuz ve sağlık personeline laboratuvarınızla ilgili bazı sorular sorabilirsiniz.  .

Sonraki »