Laboratuvarda Kim Kimdir: Laboratuvar Uzmanlarına Genel Bakış

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz
 Bu makaleyi yazdırın
 Bu sayfa yararlı oldu mu?

Genel Bakış

Doktora gittiniz, sizden bazı laboratuvar testleri yaptırmanızı istedi ve laboratuvara başvurdunuz. (Daha sonra neler olup bittiğini anlamak için Bir Numuneyi Takip edin adlı makaleye bakınız) Doktorunuzu tanıyorsunuz, kan numunenizin alan kişiyle de tanıştınız. Ancak kimin gerçekten kan numunenizi alacağını ve istenen testleri kimlerin gerçekleştireceğini merak ediyorsunuz.

Hiçbir zaman yüz yüze karşılaşmadığınız birçok becerikli ve eğitimli laboratuvar uzmanı ve laboratuvar personeli vardır. Bu kişiler sağlığınız için çok önemli roller oynarlar. Klinik laboratuvarlarda çalışan kişiler hastalığın tespiti, tanısı, tedavisi ve takibinde kritik bilgiler sağlayan testlerin yürütülmesinden sorumludur. Hastanın kan, idrar, vücut dokusu ve gaita numunelerini analiz etmek için özel donanım ve teknikler kullanırlar.

Türkiye’de klinik laboratuvarların hasta hacmi büyük ölçüde değişmektedir. Bölge kasabaları veya hastane laboratuvarları az sayıda personel çalıştırırken, büyük merkezi laboratuvarlar yüzlerce personel çalıştırmaktadır. Laboratuvar Uzmanları, laboratuvar teknisyenleri, flebotomistler (kan numunesini alanlar), sekreterler ve diğer yardımcı elemanlar laboratuvarlarda görev yaparlar.

Yapılan işlerin çoğu diğer büyük kuruluşlarda gerçekleştirilenlere benzer. Klinik laboratuvarlarda personelin büyük bir bölümü oldukça uzmanlık isteyen görevleri yerine getirirler.

Sonraki »