LH

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz
 Bu makaleyi yazdırın
 Bu sayfa yararlı oldu mu?
Resmi adı: Luteinleştirici hormon
İlişkili testler: FSH, Testosteron, Progesteron, Estradiol (E2), Total östrojen

Test Numunesi

Ne test edilmektedir?

Lüteinleştirici hormon (LH) beyinde hipofiz bezi (pitüiter bez) tarafından üretilmektedir. LH üretimi, cinsiyet organları (yumurtalıklar veya testisler), hipofiz ve  hipotalamus tarafından üretilen hormonları içeren kompleks bir sistem tarafından kontrol edilmektedir.

Kadınlarda adet döngüsü foliküler ve luteal faza ayrılır. Bu fazlar adet döngüsü ortasında folikül uyarıcı hormon (FSH) ve LH artışıyla karakterizedir. Adet döngüsü ortasında yüksek LH (ve FSH) düzeyleri ovülasyonu (yumurtanın salımını) tetikler. LH, yumurtalıkları uyararak  esasen estradiol (E2) olmak üzere steroitlerin üretimini sağlar. Estradiol ve diğer steroitler hipofizin LH üretimini düzenlemesine yardımcı olur. Menopoz zamanında yumurtalıklar işlevlerini durdurur ve LH düzeyleri yükselir.

Erkeklerde, LH testislerdeki belli bir hücre tipini (Leydig hücreleri) uyararak testosteron üretimine yol açar. LH (veya bazen adlandırıldığı gibi erkeklerde İnterstisyel Hücre Uyarıcı Hormon veya ICSH) erkeklerde ergenlik döneminden sonra oldukça sabit düzeylerde kalır. Artmış bir testosteron düzeyi hipofiz bezi ve hipotalamusa negatif geribildirim sağlayarak salgılanan LH miktarını azaltır.

Bebekler ve çocuklarda doğumdan kısa bir süre sonra LH düzeyleri yükselir ve daha sonra erkek çocuklarında 6. aylarda ve kız çocuklarda 1-2 yaşlarında çok düşük düzeylere iner. Yaklaşık 6 ila 8 yaşlarında ergenlik dönemine girmeden ve ikincil cinsiyet özellikleri gelişmeden  önce konsantrasyonlar yeniden yükselir.

Test için numune nasıl toplanır?

Bir kol damarınızdan iğneyle alınan kan numunesi veya rastgele zamanda alınan idrar numunesi kullanılır. Ancak doktorunuz bir 24 saatlik dönem içinde üretilen LH düzeylerini ölçmek isterse 24-saatlik idrar numunesinin toplanması istenebilir.

LH gün boyunca aralıklarla salındığından rastgele zamanda alınan numune gerçek değeri göstermeyebilir. Bir 24 saatlik idrar numunesi bu değişkenliği elimine edebilir.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Test için hazırlık yapılması gerekmez ancak kadınlarda adet dönemi sırasında belli zamanlarda numune alınmalıdır.