PSA

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz
 Bu makaleyi yazdırın
 Bu sayfa yararlı oldu mu?
Diğer Adları: Total PSA; Serbest PSA; Kompleks PSA
Resmi adı: Prostat Spesifik Antijen

Bir Bakışta

Niçin Testi Yaptıracaksınız?

Prostat kanseri açısından  hastalık belirtisi veren  semptomatik ve vermeyen  asemptomatik erkekleri taramak, prostat  biyopsisi gerekliliğini ve  prostat kanseri tedavisinin etkinliğini belirlemeye yardımcı olmak ve prostat kanseri nüksünü saptamak için bu test yapılır. Prostat kanseri taraması için PSA testlerini kullanma konusunda halen bir uzlaşı bulunmamaktadır.

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?

Erkeklerde zor, ağrılı  ve/veya sık sık işeme gibi prostat kanserini düşündüren belirtiler varlığında prostat kanseri tedavisi sırasında ve sonrada düzenli aralıklarla bu test istenebilir. Hastalık belirtileri olmayan erkeklerde tarama testi olarak ne zaman ve ne sıklıkla PSA testi istendiği konusunda uzmanlar ve ulusal kuruluşlar sürekli tartışma halindedir.  Prostat kanseri tarama testlerinin uygulanma sıklığı doktorunuzla tartışma sonucu belirlenmesi gereken bireysel bir karardır. (Spesifik ayrıntılar için bkz.  50 yaş ve üstü erişkinler için prostat kanseri  taraması ).

Gerekli Numune Nedir?

Bir kol damarınızdan alınan kan numunesi kullanılır.

Test için Hazırlık Gerekir mi?

PSA düzeylerinin yükselmesiyle ilişkilendirildiğinden numune almadan önceki 24 saat içinde cinsel yolla boşalmadan kaçının. Ayrıca, doktor  parmakla rektal muayene (DRE) yapmadan önce veya prostat biyopsisinden  önce veya birkaç hafta geçmeden  PSA testi için kan numunesi almaktan kaçınmalıdır..