Konjestif kalp yetmezliği

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz
 Bu makaleyi yazdırın
 Bu sayfa yararlı oldu mu?
Diğer Adları: Kalp yetmezliği

Genel Bakış

Kalp yetmezliği olarak da bilinen Konjestif Kalp Yetmezliği (KKY) kalbin artık kanı etkinlikle pompalayamadığı için kanın gerisin geriye, vücut içine, özellikle karaciğer, akciğerler, eller ve ayaklara biriktiğinde oluşmaktadır. Eğer kan kalbin sağ tarafından geriye doğru birikirse (vücuttan kalbin sağ tarafına geri dönen kan) tipik olarak ayaklar ve ayak bileklerinin şişmesiyle başlayan yakınmalar hasta ayakta durduğu zaman kötüleşmekte ve yattığı zaman geçmektedir. Akciğerlerden sol kalbe geri gelen kan etkinlikle pompalanamayıp geriye doğru birikirse özellikle egzersiz  sırasında (merdiven çıkma gibi)  veya yatarken nefes darlığı ve öksürüğe neden olabilmektedir. Kalp yetmezliği olan birçok kişide kalbin hem sağ ve hem de sol tarafından geriye doğru kan birikmesi ile ilişkili hastalık belirtileri mevcut olacaktır.

Şişmeye (ödeme) ilaveten kalp çarpıntıları veya hızlı nabız, güçsüzlük ve yorgunluk, egzersize tahammülsüzlük, öksürük ve hışırtılı solunum, ani kilo alımı, iştahsızlık veya bulantı gibi hastalık belirtileri de görülebilmektedir.

KKY genellikle kronik , ciddi, ilerleyici, yaşamı tehdit edici olabilen bir hastalıktır. Kalbin sağ, sol veya her iki yanını etkileyebilmekte, vücut organlarına sevk edilen oksijen ve besleyici maddelerin azalmasına yol açabilmekte, bu organların hasarına ve işlevlerini yitirmesine neden olabilmektedir.

Her ne kadar kalbin yeterli kanı yeterince pompalayamaması sonucu KKY oluşsa da bunun birçok farklı nedeni vardır. KKY çoğunlukla ya yüksek kan basıncı (hipertansiyon), ya önceki kalp krizleri  veya kalp kasının doğrudan hasarlanması (kardiyomiyopati denilen) sonucu kalbin hasar görmesi nedeni ile meydana gelmektedir. KKY ayrıca kalp kapaklarının hasarlanması, kalbi saran zar olan  perikardın  nedbeleşmesi sonucu da oluşabilmektedir. Nadiren, ağır hipertiroidizmde olduğu gibi kalp normale göre çok daha güçlü biçimde atmaya zorlandığında ve talebi karşılayamadığında  da KKY ortaya çıkmaktadır. Aşırı kilolu kişilerde, diyabetlilerde, sigara içenlerde, alkol veya kokain kullanımında risk artmaktadır.

Sonraki »