Prostat Kanseri

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz
 Bu makaleyi yazdırın
 Bu sayfa yararlı oldu mu?

Nedir ?


Prostat kanseri, erkeklerde deri kanserinden sonra en sık görülen kanser türüdür. Genellikle erkekler yaşlandıkça risk artmaktadır. Prostat kanserlerinin % 70'den fazlası 65 yaş üstü erkeklerde saptanmaktadır. Aile geçmişinde bu hastalığı olanlarda risk artmıştır.

Prostat erkeklerde üretranın üst  kısmını çevreleyen küçük kestane şeklinde bir bez olup semenin (meni) bir kısmını oluşturan sıvıyı salgılamaktadır. Prostat içinde gelişen kanser birçok yıl bulunduğu yerle sınırlı ( tamamen prostat içinde) kalabilmekte ve az sayıda farkına varılabilir belirtiye neden olabilmektedir. Prostat kanseri olgularının çoğu yavaş büyümekte, tümör kitlesi yeterince genişleyip üretrayı daralttığında hastalık belirtileri ortaya çıkmaya başlamaktadır. Bu durum özellikle geceleyin sık idrara çıkma, ince veya kesintili idrar akışı, idrar veya semende iltihap veya kan, idrar yaparken veya boşalırken ağrı veya yanma hissi, bel, kalça veya uyluklarda rahatsızlık hissi gibi belirtilere neden olabilmektedir. Ancak bu belirtilerin birçoğuna selim (benign) prostat hiperplazisi (BPH), idrar yolu enfeksiyonu (İYE), akut prostat iltihabı  veya cinsel yolla bulaşan hastalıklar gibi başka hastalıklar da neden olabilmektedir.

Yaşlanmakta olan erkeklerde çok sık görülen  BPH, prostatın kanser nedenli olmayan büyümesidir. 80 yaşına geldiklerinde erkeklerin % 90 kadarını etkileyebilmektedir.  BPH prostat kanserine neden olmamakla birlikte her ikisi birlikte bulunabilmektedir. Doktorlar, erkeğin hastalık belirtilerinin prostat kanseri, BPH veya başka bir kanser dışı hastalığa bağlı olup olmadığını belirlemelidir. Ayrıca, doktorlar, tanımladıkları prostat kanserinin klinik açıdan önemli olup olmadığını da saptamalıdır. Prostat kanseri küçük, belli bir bölgeye sınırlı ve yavaş büyüyen tipteyse hiçbir zaman önemli sağlık sorunlarına neden olmayabilir. "Birçok erkeğin prostat kanserinden değil, prostat kanseriyle öldüğüne" ilişkin bir söyleyiş vardır.  Bu tip olgularda tedavi sertleşme sorunları ve idrar kaçırma gibi yan etkilere neden olabilidiğinden bazen kanserden daha kötü sonuçlara yol açabilmektedir.

Bazı prostat kanserileri büyüyerek pelvis bölgesi ve daha sonra vücut içine saldırgan biçimde yayılmaktadır. Bazı yavaş büyüyen kanserler sonunda tıbbi girişim gerektirecek kadar büyüyüp rahatsızlık vermektedir. Doktor prostat kanserini belirleme, büyüme hızı ve yayılımını değerlendirme ve daha sonra hastayla birlikte hangi tedavi kürlerinin uygulanacağını ve hangi aralıklarla izleneceğine karar verir.

Sonraki »