Sjögren Sendromu

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz
 Bu makaleyi yazdırın
 Bu sayfa yararlı oldu mu?

Nedir?

Sjögren sendromu vücudun bağışıklık sisteminin yanlışlıkla gözyaşı ve tükürük bezleri gibi salgı imal eden bezlerin dokusuna reaksiyon göstermesiyle karakterize bir otoimmün bozukluktur. Sıklıkla daha kompleks sistemik (eklemler, böbrekler ve bağırsaklar gibi vücudun diğer organlarını da etkileyen) bir bozukluğa doğru ilerleyen kronik bir iltihabi hastalıktır. Sıvı üretiminden sorumlu bu bezlerin lenfositlerle olağandışı biçimde istila edilmesi azalmış tükürük salgısına (kuru ağız), azalmış gözyaşı üretimine (kuru gözler) ve diğer mukoz zarların kurumasına neden olur.  Bu sendromun diğer belirtileri şişik tükürük bezleri, gözlere toz kaçmış hissi, yutma zorluğu, eklem ağrısı ve tat duyusunda azalmayı içerir. Sjögren sendromu her yaşta herkesi olumsuz etkileyebilmekle birlikte hastaların yaklaşık % 90’ı kadın ve büyük bir çoğunluğu 40 yaşından büyüktür.

Bu sendromun belirtileri kişiden kişiye ve zamanla değişmekte olup kronik yorgunluk ve ateş gibi özgül olmayan belirtileri içerebilmekte, böbrekler ve mide-bağırsak yolu gibi başka vücut organlarını da etkileyebilmektedir. Bu nedenle Sjögren sendromunu belirleme ve tanı koymada bazen zorlanılabilmektedir.

Hastalık belirtileri gösteren bir hastaya tanı konmasına kadar geçen ortalama süre altı yıldan uzun olabilmektedir. Hastalık birincil veya sistemik lupus eritematozus , polimiyozit, skleroderma veya romatoid artrit gibi başka otoimmün bozuklukların eşlik ettiği ikincil Sjögren sendromu olarak ortaya çıkabilir. Artan bir lenfoma sıklığıyla ilişkili olabilir.

Sonraki »