Referans Aralıkları ve Ne Anlama Geldikleri

Bu sayfayı paylaşmak ister misiniz
 Bu makaleyi yazdırın
 Bu sayfa yararlı oldu mu?

Referans aralığı nedir?

Bazı testlere basitçe  “evet” veya “hayır” şeklinde yanıtlar verilir. Örn: “ Streptokoksik boğaz ağrısı için yapılan kültür pozitif mi çıktı? Test bir viral enfeksiyon olduğunu gösteren antikorlar saptadı mı?” 

Ancak birçok test için sonuçların anlamı içeriklerine bağlıdır. Tipik bir laboratuvar raporu, sonuçlarınızdan sonra  referans aralığını da verecektir. Örneğin tiroid uyarıcı hormon  (TSH) testi sonucu  2.0 mIU/L . referans aralığı 0,5-5.0 mIU/L .  Bu rapor test sonuçlarının referans aralığı içine düştüğünü göstermektedir.

Referans aralığı nasıl belirlenmiştir ? Kısacası, çok sayıda sağlıklı kişiyi test edip onlar için “normal” görüneni gözlemleyerek belirlenmiştir.

Belli bir referans aralığını belirlemede ilk adım referans aralığının uygulanacağı grubu tanımlamaktır. Örneğin, 20 ila 30 yaş arasındaki sağlıklı kadınlar için referans aralığı belirlenir. Bu kategoriye uyan çok sayıda kişi spesifik bir laboratuvar analizi açısından test edilecektir. Sonuçların ortalaması alınacak (ortalamanın 2 standart sapma üstü veya altıyla birlikte) ve normal değerler aralığı tespit edilecektir.

Referans popülasyonu açıkça tanımlanabildiği için “normal aralık” yerine “referans aralığı” tercih edilmektedir.  “Referans aralığı” terimi sonuçların en uygun bağlamda ele alınmakta olduğu anlamı taşır. Farklı toplumların test sonuçlarını incelediğinizde bir grup için “normal” olanın diğer biri için mutlaka normal olması gerekmediğini çabucak anlarsınız. Örneğin, gebelik, vücut kimyasını  birçok yönden  değiştirmekte olduğundan gebe kadınların kendilerine özgü referans değerleri seti  vardır.

« Önceki | Sonraki »