Biyotin takviyeleri
Bu makalenin en son gözden geçirilme tarihi
Bu makalenin en son değiştirilme tarihi 13 Mayıs 2020.

Biliyor musunuz?

Gıda takviyelerindeki yüksek miktardaki biyotin, bazı laboratuvar sonuçlarında yanlış yüksek ve yanlış düşük sonuçlara sebep olmakta, doktorların yanlış tanı koymasına ve yanlış tedavi uygulamasına yol açabilmektedir.

Hangi takviyelerin biyotin içerdiğini, biyotinden sıklıkla etkilenen testleri ve biyotin aldığınızda doktorunuzun sizi laboratuvar testleri için nasıl hazırlayabileceğini öğrenin.

Biyotin: Dost ve Düşman

Biyotin bazı test sonuçlarında interferansa sebep olabilir.

Neler yapabilirsiniz? 

 • Biyotin içeren takviyeleri almaya devam edebilirsiniz. Biyotin vücudunuzun ihtiyacı olan bir besindir.
 • Biyotin ve biyotin içeren takviyeler alıyorsanız doktorunuzu veya laboratuvar uzmanını bilgilendirin.
 • Proaktif olun: Aldığınız takviyelerin içeriğini, üzerindeki etiketleri dikkatlice okuyarak tam olarak öğrenin.
 • Aldığınız takviyenin biyotin içerip içermediğinden emin değilseniz doktorunuzla, laboratuvar uzmanıyla veya eczacınızla konuşun.
 • Planlanmış bir kan alımınızdan önce doktorunuzun biyotin kullanımınıza dair önerilerine uyun.
 • Planlanan bir kan alımından önce öneriye rağmen unutup biyotin alırsanız bu konuda doktorunuzu ve laboratuvar uzmanını uyarın.

Biyotin Hakkında

Biyotin Nedir?

B7 vitamini, H vitamini ve koenzim R olarak da bilinen biyotin, vücudun az miktarlarına gereksinim duyduğu bir besin öğesidir. Yağ, protein ve karbonhidrat metabolizması için gerekli olan bir koenzimdir ve yediğiniz yiyeceğin enerjiye dönüştürülmesine yardımcı olur. Bunun haricinde hormon üretiminde de rol oynar. Sağlıklı yetişkinler için ortalama günlük önerilen biyotin miktarı günde 30 mikrogramdır. Et, balık, yumurta, tohum, kuruyemiş ile tatlı patates, ıspanak ve brokoli gibi bazı sebzeler biyotinin doğal kaynaklarıdır.

Biyotin Hapları ve Takviyeleri

Biyotin, birçok multivitamin hapında ve besin takviyesinde bulunan bir vitamindir ve tıpta spesifik kullanım alanlarına sahiptir. Sağlıklı fetal gelişim için hamile kadınların biyotin içeren doğum öncesi vitaminleri almaları önerilir. Ek olarak, biyotinidaz eksikliği ve bazı alopesi tiplerinde (saç dökülmesine neden olan otoimmün bir durum) yüksek dozlarda biyotin (örn. 5.000 - 10.000 mikrogram/gün) reçete edilmektedir. Bazı yeni çalışmalarda, multipl skleroz gibi sinir sistemi hastalıklarının tedavisinde çok yüksek dozlarda biyotin (300.000 mikrogram/gün) kullanımı önerilmektedir. Biyotin saç, cilt ve tırnak sağlığı için de pazarlanmaktadır. Giderek daha fazla tüketici, biyotinin bahsedilen faydaları için ve biyotinin vücuda zararlı bir etkisi olduğuna dair bir kanıt bulunmamasından dolayı, yüksek dozlarda biyotin almaktadır.

Biyotin ve Laboratuvar Testleriniz

Laboratuvarlar, biyotin kullanan kişilerin artması sebebi ile testlerde artan interferans riskine dikkat çekmektedir. Yakın zamanda, Amerikan Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), biyotinin belirli laboratuvar testlerindee önemli ölçüde girişime sebep olarak yanlış test sonuçlarına neden olabileceği konusunda bir güvenlik uyarısı yayınladı. Bu uyarı, laboratuvar testlerinde gözlenen biyotin interferansına bağlı olarak ortaya çıkan yanlış laboratuvar sonuçları ve bunun sonucunda tıbbı bakım ile ilişkili olumsuz olay sayısında artış olduğunu belirtmektedir.

Accordion Title
Biyotin: Soru & Cevap
 • Hangi takviyeler biyotin içermektedir?

  Biyotin bir çok gıda takviyesinin içinde laboratuvar testlerinde interferansa yol açabilecek konsantrasyonlarda bulunur. Gıda takviyelerinin üzerindeki etiketlerde biyotin çeşitli şekillerde ifade edilmektedir. Örneğin:

  • B kompleks vitaminler
  • Koenzim R
  • Saç, cilt veya tırnak büyümesi için gıda takviyeleri
  • Multivitamin
  • Doğum öncesi vitaminler
  • B7 Vitamini Takviyeleri
  • H Vitamini

  Ek olarak, etiketler, takviyelerde bulunan biyotin konsantrasyonunu farklı şekillerde ifade etmektedir. Bazı etiketler miligram (mg) birimini, bazıları ise mikrogram (mcg veya µg) birimini kullanmaktadır. Bir miligram 1000 mikrograma eşittir. Örneğin, bir etiket biyotin konsantrasyonunu 3 mg veya 3000 mcg olarak ifade edebilir, ancak bunlar eşdeğer konsantrasyonlardır.

  Takviyelerinizin içeriğini bilin

  Proaktif olun ve aldığınız takviyelerin içeriğini tam olarak bilin. Takviyelerin içeriğinde biyotin bulunduğu açık şekilde ifade edilmemiş olabilir. Reçeteli veya reçetesiz olarak aldığınız tüm vitamin ve takviyelerin etiketlerini dikkatlice okuduğunuzdan emin olun. Aldığınız ürünün biyotin içerip içermediğinden emin değilseniz, eczacınıza veya doktorunuza danışın.

 • Biyotin laboratuvar testlerini nasıl etkiler?

  Biyotin alındıktan sonra vücut tarafından emilir ve dolaşıma katılır. Bir doz biyotinin kandaki düzeyi, alındıktan hemen sonra artar ve test sonuçlarınızı doza bağlı olarak saatler veya günler sonra bile etkileyebilir. Kandaki artmış biyotin konsantrasyonları, immünokimyasal testler olarak adlandırılan belirli laboratuvar testlerini etkileyebilir; çünkü bu testlerin bazıları test yönteminin bir parçası olarak biyotin kullanmaktadır. Kanda yüksek konsantrasyonda bulunan biyotin, bazı immünokimyasal testleri etkileyerek yanlış yüksek veya yanlış düşük sonuçlara yol açabilir ve bu yanlış sonuçlar doktorların yanlış tanı koymasına ve yanlış tedavi uygulamasına sebep olabilir.

 • Biyotinden etkilenebilecek yaygın kullanılan bazı testler nelerdir?

  Biyotin çok çeşitli laboratuvar testlerini etkileyebilir. Örneğin:

  • Troponinkalp krizini teşhis etmek için kullanılan bir test
  • Tiroid uyarıcı hormon (TSH), tiroksin (T4) ve triiyodotironin (T3) testleri gibi tiroid hormon testleri
  • Paratiroid hormonu (PTH), kortizol, folikül uyarıcı hormon (FSH) ve lüteinizan hormon (LH) gibi diğer hormonlar
  • D Vitamini Seviyeleri

  Laboratuvar testleri üzerine üretici firmaların verdiği biyotin interferans eşik tablolarına ve yine biyotin interferansı ile ilgili yayınlanmış vakaları bulabileceğiniz tablolara AACC Guidance Document on Biotin Interference in Laboratory Tests rehberinden ulaşabilirsiniz.

  Bazı laboratuvar testlerinde yukarıda verilen testler de dahil olmak üzere biyotinden etkilenmeyen yöntemler kullanılmaktadır. Biyotinden etkilenmeyen yöntemleri kullanan testler, biyotin interferansından şüphelenilen hastaların örneklerini tekrar test etmek için kullanılabilir. Alternatif olarak, hasta biyotin almayı bıraktıktan bir müddet sonra tekrar test yapılabilir.

 • Biyotin alıp almadığımı doktoruma söylemeli miyim? Acil servise gitmem gerekirse, doktorumu bilgilendirmeli miyim?

  Evet. Doktorlar ve acil servis çalışanları da dahil olmak üzere diğer sağlık personelleri hastanın anamnezini alırken kullandıkları ilaç ve takviyeleri sorgulamaktadır. Aldığınız bütün ilaçları ve gıda takviyeleri hakkında doktoruzu veya sizinle ilgilenen sağlık çalışanını bilgilendirin. Doktorunuz bu bilgileri, olası biyotin interferansı hakkında laboratuvarı bilgilendirmek ve sonuçlarınızı yorumlarken bu hususu dikkate almak amacıyla değerlendirebilir. Eğer test sonuçlarınız klinik durumunuz ile uyumsuz ise doktorunuz biyotinin bu duruma sebep olabileceğini göz önünde bulundurabilir.

 • Biyotin alırsam laboratuvar testlerim için nasıl bir ön hazırlık yapmalıyım

  Doktorunuz laboratuvar testleriniz yapılmadan birkaç gün önce biyotin takviyelerini kullanmayı bırakmanızı önerebilir. Tıbbi nedenlerden biyotin kullanıyorsanız, doktorunuzun talimatlarına uymalısınız. Biyotinin vücudunuzdan temizlenme hızı aldığınız biyotin dozu ve böbreklerinizin durumu ile ilişkilidir. Kanınızdaki biyotin konsatrasyonu bir doz alındıktan 1 ila 3 saat sonra en yüksek düzeylerine ulaşır. Biyotin, bahsedilen bu faktörlere bağlı olarak, alımından saatler ila günler sonra bile laboratuvar sonuçlarınızı etkileyebilir.

 • Laboratuvar testlerim yapılmadan önce biyotin almamam tavsiye edildi, ancak testimin yapıldığı gün unutarak bir doz aldım. Ne yapmalıyım?

  Doktorunuzun test sonuçlarınızı doğru yorumlaması için durumunuz hakkında onu bilgilendirmelisiniz. Test sonuçlarınızdan bir veya daha fazlası klinik durumuz ile uyumlu değilse doktorunuz biyotin kullanımınızın buna sebep olabileceğini değerlendirebilir.

  Biyotin aldığınızı kanınızı alan sağlık personeline de söyleyerek, bu bilginin laboratuvara iletilmesini sağlayabilirsiniz. Laboratuvar sonuçlarını kontrol eden ve onaylayan Laboratuvar Uzmanları gerekirse testleriniz için alternatif yöntemler kullanabilir veya doktorunuzu uyararak çıkan sonuçları daha doğru yorumlamasını sağlayabilirler.

 • Doktorlar hastaları laboratuvar testleri için nasıl hazırlayabilirler?

  Doktorlar hastaların biyotin takviyesi kullanımını sorgulayarak laboratuvarı olası biyotin interferansı konusunda bilgilendirmelidir. Biyotin interferansının, hastanın bulguları, semptomları ve/veya olası sağlık durumu ile uyumlu olmayan laboratuvar sonuçlarının potansiyel bir nedeni olabileceği düşünülmelidir.

Kaynakça

Çeviri editörü: Uzm.Dr. Hikmet Can Çubukçu (13.05.2020)

(28 November 2017) Food and Drug Administration. Biotin (Vitamin B7): Safety Communication – May Interfere with Lab Tests. Available online at www.fda.gov/Safety/MedWatch/SafetyInformation/SafetyAlertsforHumanMedicalProducts/ucm586641.htm. Accessed June 2018.

(March 2018) Colon P, Greene D, Biotin Interference with Clinical Immunoassays, Mini-Review, J Appl Lab Med., Vol. 2, Issue 5.

(3 October 2017) National Institutes of Health, Office of Dietary Supplements. Biotin Fact Sheet for Consumers. Available online at https://ods.od.nih.gov/factsheets/Biotin-Consumer/. Accessed June 2018.

(December 1, 2016) Barbesino, G. The Unintended Consequences of Biotin Supplementation: Spurious Immunoassay Results Lead to Misdiagnoses. Clinical Laboratory News. Available online at https://www.aacc.org/publications/cln/articles/2016/december/bench-matters-december-2016. Accessed June 2018.

(Reviewed September 2015) Mock D, Linus Pauling Institute, Micronutrient Information Center, Biotin. Available online at http://lpi.oregonstate.edu/mic/vitamins/biotin. Accessed June 2018.

Biotin Interference in Diagnostic Tests. Clinical Chemistry Feb 2017, 63 (2) 619-620. Available online at http://clinchem.aaccjnls.org/content/63/2/619. Accessed June 2018.

Institute of Medicine. Food and Nutrition Board. Dietary Reference Intakes: Thiamin, Riboflavin, Niacin, Vitamin B6, Folate, Vitamin B12, Pantothenic Acid, Biotin, and Choline. Washington, DC: National Academy Press; 1998. Available pdf at www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK114310/pdf/Bookshelf_NBK114310.pdf. Accessed June 2018.