Bu site hakkında

Vücuttaki kimyasal belirteçler, kan hücreleri, mikroorganizmalar ve genetik belirteçlerin varlığı gibi birçok şeyi analiz eden Klinik Laboratuvar Uzmanlarının çalışmaları sağlık bakımının uzun zamandır görülmeyen yüzüdür. Oysa klinik laboratuvar testleri hastanın geliş belirtileri ile doktorun belirli bir durum veya hastalığa tanı koyarak tedaviye başlaması arasındaki bağlantıyı sağlar. Koruyucu tarama yöntemleri ile laboratuvar testleri potansiyel olarak tehlikeli olabilecek durumların erken tespitini sağlayarak tedavilerin erken başlamasını sağlar. Kısacası laboratuvar testleri hem hayatların kurtarılmasına hem de yaşam kalitesinin gelişmesine yardımcı olur.

Lab Tests Online hasta veya hasta yakınları olarak sizlere hem genel bakım hem de çok geniş bir yelpazedeki durum ve hastalıkların tanı ve tedavisinin bir parçası olan klinik laboratuvar testlerinin daha iyi anlaşılmasına yardımcı olmak üzere tasarlanmıştır. Eğer Tıp doktoruysanız bu site hızlı bir referans aracı olarak ve laboratuvar bilimindeki gelişmeleri takip etmenizi sağlamak üzere hizmet edecektir. Özellikler sayfası sitede neleri bulabileceğinizi ve nasıl yararlanacağınızı tarif etmektedir.

Bu site ilk olarak AACC tarafından meydana getirilmiştir ve laboratuvar camiasını temsil eden profesyonel derneklerin işbirliği sonucu gelişmiştir. Ülkemizde de Klinik Biyokimya Uzmanları Derneği (KBUD) sitenin gelişimine katkıda bulunmaktadır. Bu sitenin 2001 yılında lansmanı yapıldığında sağlık tüketicilerinin sağlıkları ile ilgili daha fazla sorumluluk almaları istenen bir dönemdi. Bugün laboratuvar testleri ve bununla ilgili konular hakkında daha fazla bilgi sahibi olma bu sorumluluğun oluşmasını sağlayan önemli bir parçadır.

Lansmanı yapıldığından beri milyonlarca kullanıcı testleri hakkında daha fazla bilgi sahibi olup bunları doktorlarıyla konuşma olanağına sahip olmuşlardır. Bu sitenin güvenilir bir site olmasını sağlamak amacı ile Uluslararası, ticari olmayan bir organizasyon olan ve işin uzmanı olmayan kişilere veya tıp dışı kullanıcılara veya tıp alanında çalışanlara internet üzerinde kullanışlı ve güvenilir tıp ve sağlık bilgisi almalarında rehberlik yapan Net üzerinde Sağlık Vakfı (Health on Net Foundation) tarafından benimsenen prensiplerine bağlı kalmaktayız. Ayrıca Tüketici Web Gözlem Rehberleri Raporlarını destekleyerek internette sözüne güvenilir bilgi uygulamalarını teşvik etmekteyiz.

Bu site Klinik Biyokimya Uzmanları Derneği (KBUD) Yönetim Kurulu'nun desteği ve  Editöryal İnceleme Kurulu üyelerinin gönüllü olarak çalışmaları veya sponsorların finansal destekleri olmadan hayata geçirilemezdi. Ayrıca bu sitede bulunan materyallerin yazılmasında, gözden geçirilmesinde veya incelenmesinde görev alan laboratuvar camiasından birçok üyemize katkılarından dolayı teşekkür etmek isteriz. Kullanılan kaynakları her makalenin sonundaki ‘’Kaynaklar’’ başlığı altında bulabilirsiniz.