Bu makalenin en son değiştirilme tarihi 10 Temmuz 2017.

Vücut,belirli fonksiyonlarını devam ettirmek için feedback sistemlerini kullanır. Feedback sistemi bir matabolik yolun aktivitesini ve ürün miktarını kontrol edebilmek için metabolik yoldaki bir ürünü kullanır, genellikle bu son üründür . Feedback kontrolü negatif veya pozitif olabilir.

Negatif feedback mekanizmasını daha iyi anlayabilmek için evinizdeki termostat sistemlerini düşünün. Termostatın 25 dereceye ayarlı olduğunu düşünün (son ürün konsantrasyonu).Sıcaklık 25 derecenin altına indiğinde feedback sistemi tetiklenir ve termostat ısıtıcıları çalışıp eve sıcak hava üflemeye başlar. Sıcaklık 25 dereceye ulaşınca termostat ısıtıcıları kapanır (daha fazla ürün üretilmez, daha fazla sıcak hava üretilmez). Negatif feedback sistemi ”kararlı hali” korumayı amaçlar ve vücutta sıklıkla kullanılır.

Pozitif feedback sistemi ürün miktarını arttırır. Bu da kararlı hali korumaktan ziyade değişikliklere yol açar. Sıkı çalışan bir insanın performansından dolayı ödüllendirilmesini düşünün (pozitif feedback verilir). Daha sıkı çalışarak daha fazla ödül bekleyecektir. Vücutta çok az miktarda pozitif feedback sistemi vardır. Bunlardan birine örnek laktasyon olayıdır. Emzirme olayı daha fazla prolaktin üretimine bu da daha fazla süt üretimine yol açar. Daha fazla emzirme daha fazla prolaktin üretimine bu da daha fazla laktasyona yol açar. Bu pozitif feedback'e örnektir ve çocuk büyüyüp emmeyi bırakınca prolaktin azalır ve süt üretimi de düşer.