Lab Tests Online yapımcısı AACC, internette en iyi sağlık bilgi kaynağı olan bir web sitesi oluşturmak için tüm gayretini göstermektedir. Özellikle kullanıcılarının gizliliğine saygı duymakta ve bunu Davranış İlkeleri, Kullanım Koşulları ve Gizlilik ilkeleri ile belirtmektedir. Bu ilkeler veya içeriğin kullanımı ile ilgili herhangi bir sorunuz varsa lütfen bize ulaşın.

Accordion Title
İlkeler
 • Davranış İlkeleri

  Lab Tests Online’ı, Nette Sağlık Kuruluşunun (Health On the Net (HON)) internetteki medikal ve sağlık siteleri için belirlediği Davranış İlkelerinin sekiz ilkesine uymak üzere tasarladık. Her bir sayfanın altındaki HONcode logosu güvenilir tıbbi bilgiler sağlamayı taahhüt ettiğimizin göstergesidir. Daha fazla bilgi sahibi olmak için HONcode logosunu tıklayın.

  HONcode Davranış İlkeleri:

  1. Yetkinlik: Bu sitenin sağladığı veya aktardığı  her tıbbi veya sağlığı ilgilendiren bilgi yalnızca medikal alanda eğitim görmüş otoriteler tarafından verilecektir. Tıbben yetkin olmayan bir kişi veya kuruluşun tavsiyesi olduğunda bu açıkça belirtilecektir.

  Lab Tests Online: Bu sitedeki her tıbbi bilgi yetkin kaynaklardan seçilerek alınmıştır. Her makalenin sonunda kullanılan kaynakların listesi bulunmaktadır. İçerik Klinik Biyokimya Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu denetiminde laboratuvar uzmanları tarafından gözden geçirilmekte ve onaylanmaktadır. Uzman ve editörler kurulunu görmek için lütfen tıklayınız.

  2. Tamamlayıcılık:  Bu sitede verilen bilgiler hasta/site ziyaretçisiyle doktoru arasında var olan ilişkinin yerine geçmek için değil aksine bu ilişkiyi destekleme amacıyla tasarlanmıştır.

  Lab Tests Online:  Birinci amacımız doktor-hasta iletişiminin daha iyi olmasını sağlamak için halkı laboratuvar testleri konusunda eğitmektir.  Hastalar ve bakıcılarının sağlık bakımı konusunda  mümkün olduğu kadar çok bilgi sahibi olmalarını ve dolayısıyla tedavilerinde doktorlarına daha aktif biçimde yardımcı olmalarını teşvik etmekteyiz.

  3. Gizlilik: Bireysel hastalarla  tıp/sağlık sitesi ziyaretçilerine  ait verilerin ve kimlik bilgilerinin gizliliğine bu internet sitesinde saygı gösterilmiştir.  İnternet sitesi sahipleri, internet sitesi ve ikiz sitelerin bulunduğu ülke ve eyalette geçerli tıp/sağlık bilgilerinin gizliliğini gözetme ve ihlaline ilişkin yasal gerekliliklere uymayı kabul etmektedir.

  Lab Tests Online: Site ziyaretçilerimizin kimliklerini gizli tutmaya tamamen saygı göstermekteyiz. Daha fazla ayrıntı için lütfen İlkeler/Gizlilik bölümümüzü gözden geçirin.

  Halen, web sitesinin kitlelerini analiz etmek ve içeriğimizi iyileştirmek için Google Analytics'i kullanıyoruz. Google Analytics'ten hiçbir kişisel bilgi toplanmaz. Google Analytics ile ilgili gizlilik politikası hakkında daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

  4. Atıf : Uygun görüldüğünde bu sitedeki bilgiler olabildiğince kaynak verilerin belirgin referansları ile desteklenecektir. Mümkünse  bu verilere spesifik HTML bağlantıları da verilecektir. Klinik makalenin en son değiştirilme tarihi de açıkça gösterilecektir (örn: sayfanın altında)

  Lab Tests Online: Bu site hastalar ve bakımlarını üstlenenler için tasarlanmış olduğundan kolay okunulabilirlik açısından kaynak verilerin referanslarını metinlere dahil etmedik. Her makalenin sonunda o makalenin  kaynakları bulunmaktadır. Spesifik referansların kayıtlarını ayrıca tutuyoruz. Spesifik bir bilgi kaynağına ilişkin bir sorunuz varsa lütfen bize ulaşın.

  Referanslarda verilen  her makalenin altında o makalenin değiştirilme tarihi belirtilmiştir.

  5. Doğruluğunu savunabilme:  Spesifik bir tedavi, ticari ürün veya hizmetin yararları/ performansına ilişkin iddialar yukarıda 4. ilkede özetlenen tarzda uygun ve dengeli kanıtlarla desteklenecektir.

  Lab Tests Online: Güncel bilimsel literatüre dayanarak genel bağlamda tedaviler ve laboratuvar testlerini tartışabilmekle birlikte spesifik ticari ürünler veya hizmetleri savunamayız veya teşvik edemeyiz.

  6. Yazarların şeffaflığı:  Bu sitenin tasarımcıları bilgileri mümkün olan en açık biçimde sunmaya, daha fazla bilgi ve destek isteyen site ziyaretçileri için iletişim adresleri sağlamaya çalışacaktır. Site yöneticisi, sitedeki her sayfada kendi e-posta adresini gösterecektir.

   Lab Tests Online: Birçok makalemizde yazarını da belirtiyoruz. Editörler Kurulu testlerin, hastalıkların, özelliklerin, tarama testlerinin ve haber bültenlerinin gözden geçirilmesinden sorumludur. Makalelerin tümü için kaynaklar ve ilave eleştirmenlerin adları verilmiştir. Kişilerin özel hayatlarına saygı gösterdiğimizden kişilerin iletişim bilgilerini yayınlamadık. Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bize ulaşın.

  7. Sponsorluğun şeffaflığı: Finans,  hizmetler veya malzeme açısından katkıda bulunan ticari olan ve olmayan kuruluşların kimlikleri de dahil olmak üzere bu siteye yapılan destek açıkça tanımlanacaktır.

  Lab Tests Online:  Bu kuruluşlar ana sayfamızda, ayrıca Ortaklar sayfasında açıkça tanımlanmıştır. Bu sayfalar her bir  kuruluşun kısa bir tanımlamasını ve internet sitesine bağlantısını içerir. Labtests Online Türkiye web sitesi Klinik Biyokimya Uzmanları Derneği (KBUD) tarafından finanse edilmektedir. KBUD'un editöryal içeriğe herhangi bir etkisi yoktur ve herhangi bir çıkar çatışması yaşanmamaktadır.

  8. Reklam  ve editörlük politikasında dürüstlük: Reklamlar  fon sağlama amacı taşıyorsa, bu durum açıkça belirtilecektir. İnternet sitesi sahipleri tarafından benimsenen reklam politikası sitede kısaca tanımlanacaktır. Reklam ve başka promosyon materyali, siteyi işleten kurumun orijinal materyalinden ayrımı kolaylaştıracak bir tarz ve bağlamda izleyenlere sunulacaktır.

  Lab Tests Online: Sitemizde hiçbir şekilde reklama yer verilmemektedir. İlkelerimiz için tıklayınız. Siteye fon sağlayan sponsorlarımız Lab Tests Online’ı teşvik edici öneriler ve yardımda bulunmuşlar, sitenin  editörler tarafından geliştirilme sürecine karışmamışlardır.

 • Kullanım Koşulları

  Spesifik laboratuvar testleri ve laboratuar servisi hakkında bilgiler almak için Lab Tests Online web sitesini kullandığınız için teşekkür ederiz. Bu ücretsiz servis tarafından sağlanan bilgilerin herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde olmadığını ve bu şekilde kabul edilmesi gerektiğini unutmayınız.

  Her ne kadar laboratuvarlar hastaların durumu hakkında en büyük ve tek objektif, bilimsel veri kaynağını sağlasalar da sağlık veya hastalığın karmaşık biyolojik resminin sadece bir parçasıdırlar. Profesyonel laboratuvar uzmanları olarak hedefimiz laboratuvar testlerinin amacını ve test sonuçlarınızın genel anlamını anlamada sizlere yardımcı olmaktır.

  Doktorunuzla birlikte sağlık durumunuzu yaş, sağlık geçmişiniz, belirti ve bulgular, laboratuvar ve diğer işlemlerden (radyoloji, endoskopi,vs) elde edilen bilgileri bir araya getirerek konuşmanız önemlidir. Burada verilen bilgiler doktorunuz tarafından yapılacak konsültasyon yerine geçmediği gibi sağlık durumunuzla ilgili bir tıbbi tavsiye de içermemektedir.

  AACC ve KBUD bu hizmeti kullanmanızdan kaynaklanan veya bu hizmetten herhangi bir nedenle edinilen bilgilerin kullanımından doğan ters sonuçlardan, bu hizmetin sağladığı bilgilerin yanlış anlaşılması veya yanlış yorumlanması da dahil ama bunlarla sınırlı olmayan sonuçlarından dolayı hukuki olarak sorumlu olmadıklarını beyan ederler.

 • Bağlantı ve Lisanslar

  Bağlantı
  Eğer web sitenizi Lab Tests Online sitesine bağlamak ilginizi çekiyorsa Klinik Biyokimya Uzmanları Derneği (KBUD)diğer web sitelerinin Lab Tests Online ana sayfasına ve uygun olduğunda diğer sayfalara bağlantı kurulmasına izin vermekte ve bunu teşvik etmektedir. Bunun için herhangi bir ücret talep etmediğimiz gibi karşılığında başka birşey de istememekteyiz. Ancak Lab Tests Online sayfalarının başka markalar altında ayrı bir şekilde izlenmesine izin vermemekteyiz. Lab Tests Online'a olan tüm bağlantılar yeni ve temiz bir sayfada açılmalı veya web sitenizdeki tüm içerik ortadan kalktıktan sonra Lab Tests Online sayfası açılmalıdır.

  Eğer Lab Tests Online'a bir bağlantı kurmak isterseniz zorunlu olmamakla birlikte bizi Bize Ulaşın aracılığı ile bilgilendirmenizden mutluluk duyarız.

  Lisanslar
  Lab Tests Online telif hakları ile korunmaktadır ve American Association for Clinical Chemistry (AACC)mülkiyetindedir. Bu web sitesinden materyallerin kullanımı, çoğaltılması, modifikasyonu, dağıtımı veya tekrar basımı AACC'in yazılı ön izni olmadan yasaklanmıştır. Bu web sitesindeki içeriğin kullanımı ile ilgili tüm istekler Bize Ulaşın doldurularak yapılabilir.

 • Gizlilik

  AACC ve işbirliği yaptığı ortakları ziyaretçilerinin gizliliğine itibar etmektedirler. Siteyi kişisel bilgileri en düşük düzeyde toplamak üzere tasarladık. Size öncelikle uyarı yapılmadan kişisel bilgileriniz alınmayacaktır.

  Ancak burada sitenin nasıl kullanıldığını ve nasıl daha geliştirebileceğimizi anlamak üzere bize yardımcı olacak verileri toplamadığımızı söylemiyoruz. Açıkça görülebileceği gibi bu sitede bulunabilecek birçok formu doldurarak bize yolladığınızda bu bilgileri topluyoruz. Bu bilgiler bizim için size daha iyi hizmet etmek adına çok değerlidir. Yine web sunucumuzun logu, kişisel olmayan,  internette sörfte kullandığınız domain ismi ve internette herhangi bir yerdeki bir bağlantı ile bizim sitemize ulaştığınızda bağlandığınız sayfa ile ilgili bazı bilgileri de elde etmektedir.

  E-posta adresinizi eğer bize verdiyseniz bunu bize gönderdiğiniz yorumlarla ilgili sorular sormak üzere kullanabiliriz. Periodik olarak e-posta adresinizi ve bize sağladığınız bilgileri kullanarak sizlere servislerimizle ile ilgili güncellemeleri bildirmek üzere (sadece bu güncellemeleri öğrenmek istediğinizi belirttiyseniz) kullanabiliriz. KİŞİSEL OLARAK TANIMLANABİLİR BİLGİLERİ HERHANGİ BİR ŞİRKETE VEYA ORGANİZASYONA SATMIYORUZ, TİCARETİNİ YAPMIYORUZ VEYA BAŞKA BİRŞEYE KARŞILIK DEĞİŞTİRMİYORUZ.

  Size istemediğiniz bilgiler, ticari teklifler veya reklamlar göndermeyeceğiz.

  Bu site başka sitelere bağlantılar içermektedir. AACC ve işbirliği yaptığı ortakları bu web sitelerinin içeriğinden ve gizlilik uygulamalarından sorumlu değildir.

  Gizlilik ilkelerimiz ile ilgili sorularınızı göndermek için Bize Ulaşın bölümünü kullanabilirsiniz. Konu başlığına ''gizlilik'' yazarsanız daha fazla yardımcı olursunuz.