Klinik Biyokimya Uzmanları Derneği (KBUD), Lab Tests Online-TR'nin ev sahibi kuruluşudur ve Editörler Kurulu, web içeriğini, internetteki bir sağlık bilgi kaynağı için en iyi uygulamayı karşılayacak şekilde sunmak için her türlü çabayı göstermektedir. KBUD Lab Tests Online-Türkiye Kurulu, kullanıcılarının gizliliğine saygı duyar ve bu Davranış İlkelerimize, Kullanım Koşullarımıza ve Gizlilik politikalarımıza yansır. Bu web sitesindeki sayfalara bağlantılar, Bağlantı ve Lisanslama politikamızda açıklanan gereksinimleri karşılamalıdır. Bu politikalarla ilgili herhangi bir sorunuz olursa lütfen Bize Ulaşın.

Accordion Title
İlkeler
 • Davranış İlkeleri

  Lab Tests Online’ı, Nette Sağlık Kuruluşunun (Health On the Net (HON)) internetteki medikal ve sağlık siteleri için belirlediği Davranış İlkelerinin sekiz ilkesine uymak üzere tasarladık. Her bir sayfanın altındaki HONcode logosu güvenilir tıbbi bilgiler sağlamayı taahhüt ettiğimizin göstergesidir. Daha fazla bilgi sahibi olmak için HONcode logosunu tıklayın.

  HONcode Davranış İlkeleri:

  1. Yetkinlik: Bu sitenin sağladığı veya aktardığı  her tıbbi veya sağlığı ilgilendiren bilgi yalnızca medikal alanda eğitim görmüş otoriteler tarafından verilecektir. Tıbben yetkin olmayan bir kişi veya kuruluşun tavsiyesi olduğunda bu açıkça belirtilecektir.

  Lab Tests Online: Bu sitedeki her tıbbi bilgi yetkin kaynaklardan seçilerek alınmıştır. Her makalenin sonunda kullanılan kaynakların listesi bulunmaktadır. İçerik Klinik Biyokimya Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu denetiminde laboratuvar uzmanları tarafından gözden geçirilmekte ve onaylanmaktadır. Uzman ve editörler kurulunu görmek için lütfen tıklayınız.

  2. Tamamlayıcılık:  Bu sitede verilen bilgiler hasta/site ziyaretçisiyle doktoru arasında var olan ilişkinin yerine geçmek için değil aksine bu ilişkiyi destekleme amacıyla tasarlanmıştır.

  Lab Tests Online:  Birinci amacımız doktor-hasta iletişiminin daha iyi olmasını sağlamak için halkı laboratuvar testleri konusunda eğitmektir.  Hastalar ve bakıcılarının sağlık bakımı konusunda  mümkün olduğu kadar çok bilgi sahibi olmalarını ve dolayısıyla tedavilerinde doktorlarına daha aktif biçimde yardımcı olmalarını teşvik etmekteyiz.

  3. Gizlilik: Tıp/Sağlık web sitelerini ziyaret eden kişiler ile bireysel hastalara ait verilerin ve kimlik bilgilerinin gizliliğine bu internet sitesinde saygı gösterilmiştir. Web sitesi sahipleri, Web sitesinin ve yansıtma sitelerinin bulunduğu ülkede ve eyalette geçerli olan tıbbi / sağlık bilgileri gizliliğinin yasal gereksinimlerini yerine getirmeyi veya daha fazlasını yapmayı taahhüt eder.

  Lab Tests Online: Site ziyaretçilerimizin kimliklerini gizli tutmaya tamamen saygı göstermekteyiz. Daha fazla ayrıntı için lütfen İlkeler/Gizlilik bölümümüzü gözden geçirin. Halen, web sitesinin kitlelerini analiz etmek ve içeriğimizi iyileştirmek için Google Analytics'i kullanıyoruz. Google Analytics'ten hiçbir kişisel bilgi toplanmaz. Google Analytics ile ilgili gizlilik politikası hakkında daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

  4. Atıf : Uygun görüldüğünde bu sitedeki bilgiler olabildiğince kaynak verilerin belirgin referansları ile desteklenecektir. Mümkünse  bu verilere spesifik HTML bağlantıları da verilecektir. Klinik makalenin en son değiştirilme tarihi de açıkça gösterilecektir (örn: sayfanın altında)

  Lab Tests Online: Bu site hastalar ve bakımlarını üstlenenler için tasarlanmış olduğundan kolay okunulabilirlik açısından kaynak verilerin referanslarını metinlere dahil etmedik. Her makalenin sonunda o makalenin kaynakları bulunmaktadır. Spesifik referansların kayıtlarını ayrıca tutuyoruz. Spesifik bir bilgi kaynağına ilişkin bir sorunuz varsa lütfen bize ulaşın.

  Önemli içerik barındıran her sayfanın altına, sayfanın veya makalenin en son gözden geçirildiği tarihi ve en son değiştirildiği tarihi belirtmekteyiz.

  5. Doğruluğunu savunabilme:  Spesifik bir tedavi, ticari ürün veya hizmetin yararları/ performansına ilişkin iddialar yukarıda 4. ilkede özetlenen tarzda uygun ve dengeli kanıtlarla desteklenecektir.

  Lab Tests Online: Güncel bilimsel literatüre dayanarak genel bağlamda tedaviler ve laboratuvar testlerini tartışabilmekle birlikte spesifik ticari ürünler veya hizmetleri savunmuyoruz veya teşvik etmiyoruz.

  6. Yazarların şeffaflığı:  Bu sitenin tasarımcıları bilgileri mümkün olan en açık biçimde sunmaya, daha fazla bilgi ve destek isteyen site ziyaretçileri için iletişim adresleri sağlamaya çalışacaktır. Site yöneticisi, sitedeki her sayfada kendi e-posta adresini gösterecektir.

   Lab Tests Online: Birçok makalemizde yazarını da belirtiyoruz. Editörler Kurulu testlerin, hastalıkların, özelliklerin, tarama testlerinin ve haber bültenlerinin gözden geçirilmesinden sorumludur. Makalelerin tümü için kaynaklar ve ilave eleştirmenlerin adları verilmiştir. Kişilerin özel hayatlarına saygı gösterdiğimizden kişilerin iletişim bilgilerini yayınlamadık. Herhangi bir sorunuz varsa, lütfen bize ulaşın.

  7. Sponsorluğun şeffaflığı: Finans,  hizmetler veya malzeme açısından katkıda bulunan ticari olan ve olmayan kuruluşların kimlikleri de dahil olmak üzere bu siteye yapılan destek açıkça tanımlanacaktır.

  Lab Tests Online:  Bu kuruluşlar ana sayfamızda, ayrıca Ortaklar sayfasında açıkça tanımlanmıştır. Bu sayfalar her bir  kuruluşun kısa bir tanımlamasını ve internet sitesine bağlantısını içerir. Labtests Online Türkiye web sitesi Klinik Biyokimya Uzmanları Derneği (KBUD) tarafından finanse edilmektedir. KBUD'un editöryal içeriğe herhangi bir etkisi yoktur ve herhangi bir çıkar çatışması yaşanmamaktadır.

  8. Reklam  ve editörlük politikasında dürüstlük: Reklamlar  fon sağlama amacı taşıyorsa, bu durum açıkça belirtilecektir. İnternet sitesi sahipleri tarafından benimsenen reklam politikası sitede kısaca tanımlanacaktır. Reklam ve başka promosyon materyali, siteyi işleten kurumun orijinal materyalinden ayrımı kolaylaştıracak bir tarz ve bağlamda izleyenlere sunulacaktır.

  Lab Tests Online: KBUD, reklam içeriği ile editoryal içerik arasında belirgin bir ayrım sürdürmektedir. Reklam ilkelerimizi aşağıda (İlkeler/Reklam İlkeleri) inceleyebilirsiniz. Lab Tests Online Türkiye web sitesinin editoryal içeriği yalnızca güncel bilimsel literatüre ve sitenin Editoryal İnceleme Kurulunun ve zaman zaman danışılabilecek diğer uzmanların uzmanlığına ve pratik deneyimine dayanmaktadır. İçerik, İçerik Politikalarımıza uygun olarak geliştirilir ve incelenir. Lab Tests Online Türkiye web sitesindeki tüm reklam içeriği açıkça bir reklam olarak etiketlenmiştir. 

 • Kullanım Koşulları

  Spesifik laboratuvar testleri ve laboratuar servisi hakkında bilgiler almak için Lab Tests Online web sitesini kullandığınız için teşekkür ederiz. Bu ücretsiz servis tarafından sağlanan bilgilerin herhangi bir tıbbi tavsiye niteliğinde olmadığını ve bu şekilde kabul edilmesi gerektiğini unutmayınız.

  Her ne kadar laboratuvarlar hastaların durumu hakkında en büyük ve tek objektif, bilimsel veri kaynağını sağlasalar da sağlık veya hastalığın karmaşık biyolojik resminin sadece bir parçasıdırlar. Profesyonel laboratuvar uzmanları olarak hedefimiz laboratuvar testlerinin amacını ve test sonuçlarınızın genel anlamını anlamada sizlere yardımcı olmaktır.

  Doktorunuzla birlikte sağlık durumunuzu yaş, sağlık geçmişiniz, belirti ve bulgular, laboratuvar ve diğer işlemlerden (radyoloji, endoskopi,vs) elde edilen bilgileri bir araya getirerek konuşmanız önemlidir. Burada verilen bilgiler doktorunuz tarafından yapılacak konsültasyon yerine geçmediği gibi sağlık durumunuzla ilgili bir tıbbi tavsiye de içermemektedir.

  KBUD bu hizmeti kullanmanızdan kaynaklanan veya bu hizmetten herhangi bir nedenle edinilen bilgilerin kullanımından doğan ters sonuçlardan, bu hizmetin sağladığı bilgilerin yanlış anlaşılması veya yanlış yorumlanması da dahil ama bunlarla sınırlı olmayan sonuçlarından dolayı hukuki olarak sorumlu olmadıklarını beyan ederler.

 • Bağlantı ve Lisanslar

  Bağlantı
  Eğer web sitenizi Lab Tests Online sitesine bağlamak ilginizi çekiyorsa Klinik Biyokimya Uzmanları Derneği (KBUD)diğer web sitelerinin Lab Tests Online ana sayfasına ve uygun olduğunda diğer sayfalara bağlantı kurulmasına izin vermekte ve bunu teşvik etmektedir. Bunun için herhangi bir ücret talep etmediğimiz gibi karşılığında başka birşey de istememekteyiz. Ancak Lab Tests Online sayfalarının başka markalar altında ayrı bir şekilde izlenmesine izin vermemekteyiz. Lab Tests Online'a olan tüm bağlantılar yeni ve temiz bir sayfada açılmalı veya web sitenizdeki tüm içerik ortadan kalktıktan sonra Lab Tests Online sayfası açılmalıdır.

  Eğer Lab Tests Online'a bir bağlantı kurmak isterseniz zorunlu olmamakla birlikte bizi Bize Ulaşın aracılığı ile bilgilendirmenizden mutluluk duyarız.

  Lisanslar
  Lab Tests Online telif hakları ile korunmaktadır mülkiyetindedir. Bu web sitesinden materyallerin kullanımı, çoğaltılması, modifikasyonu, dağıtımı veya tekrar basımı KBUD'in yazılı ön izni olmadan yasaklanmıştır. Bu web sitesindeki içeriğin kullanımı ile ilgili tüm istekler Bize Ulaşın doldurularak yapılabilir.

 • Gizlilik

  Klinik Biyokimya Uzmanları Derneği (“KBUD”, “biz”, “bize” veya “bizim”), https://labtestsonline.org.tr adresinden erişilebilen Lab Tests Online-TR web sitesini ziyaret edenlerin gizliliğine saygı göstermeyi taahhüt eder. Gizlilik politikamızla ilgili sorularınızı bize göndermek için Bize Ulaşın sayfasını kullanabilirsiniz. Bu web sitesi diğer web sitelerine bağlantılar içermektedir. KBUD, bu tür web sitelerinin gizlilik uygulamalarından veya içeriğinden sorumlu değildir.

  Toplanan Bilgiler

  Web sitesinin nasıl kullanıldığını ve onu nasıl geliştirebileceğimizi anlamamıza yardımcı olmak için web sitemizde bulunan formlar üzerinden gönderdiğiniz kişisel olmayan verileri toplarız. Bu bilgiler size daha iyi bir hizmet sunmamıza yardımcı olur.

  Kişisel Olarak Tanımlanabilir Bilgi

  Bize doğrudan bir soru ile veya web sitemizdeki geri bildirim formlarımızda yorum yaparak iletişim kurduğunuzda, veya web sitemizdeki anketlere yanıt verdiğinizde, sağladığınız takdirde, ünvan, ad, soyad, e-posta ve posta adresiniz gibi kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerinizi toplar ve saklarız.

  Sorularınızı veya yorumlarınızı yanıtlamak üzere sizinle iletişim kurabilmemiz için veya kendi sorularımızı takip etmek için bu verileri toplarız. Web sitesi hakkında güncellemeler almak istediğinizi belirttiyseniz, size bu tür güncellemeleri bildiren bir e-posta göndermek için e-posta adresinizi kullanacağız. Size istenmeyen bilgiler, ticari teklifler ve reklamlar göndermeyeceğiz.

  info@kbud.org.tr e-posta adresinden bizimle iletişime geçerek bizden e-posta almamayı tercih edebilirsiniz.

  Toplu Bilgi

  Tanımlanmamış Kişisel Bilgiler veya Kişisel Olmayan Bilgiler, sistem yönetimi ve web sitesinin kullanımını izlemek için toplanır. Web sitemizi ziyaret sayısını, ortalama harcanan zamanı, görüntülenen sayfa sayısını ölçmek ve diğer çeşitli web sitesi istatistiklerini izlemek için kullanılır. Bu izleme, içeriği iyileştirebilmemiz için ziyaretçilerin web sitemizi nasıl kullandığını ve web sitemizde nasıl gezindiğini değerlendirmemize yardımcı olur. Çerezleri, çeşitli web işaretlerini ve log dosya bilgilerini kullanmamız: (a) ziyaretiniz sırasında veya web sitesini bir sonraki ziyaretinizde tekrar girmek zorunda kalmamanız için bilgileri hatırlamak; (b) özel, kişiselleştirilmiş içerik ve bilgi sağlamak; (c) Hizmetimizin etkinliğini izlemek; (d) toplam ziyaretçi sayısı, trafik ve demografik dağılımlar gibi toplu metrikleri izlemek; (e) Kullanıcılarımız veya mühendislerimiz tarafından bildirilen belirli IP adresleriyle ilişkili teknoloji sorunlarını teşhis etmek veya düzeltmek; ve (f) oturum açtıktan sonra bilgilerinize verimli bir şekilde erişmeniz için yardımcı olur.

  Tarayıcınızda uygun ayarı etkinleştirerek tarayıcı çerezlerini kabul etmeyi reddedebilirsiniz. Ancak, bu ayarı seçerseniz web sitemizin belirli bölümlerine erişemeyebilirsiniz. Tarayıcı ayarınızı çerezleri reddedecek şekilde ayarlamadığınız sürece, sistemimiz tarayıcınızı Web sitemize yönlendirdiğinizde çerezler yayınlayacaktır.

  Takip Teknolojileri

  Web Sitesindeki bazı içerik veya uygulamalar, içerik sağlayıcılar ve uygulama sağlayıcılar dahil olmak üzere üçüncü taraflarca sunulmaktadır. Hizmet sağlayıcılar, web sitesi işlevlerine destek amacıyla gerekli olan kişisel bilgilere erişebilir, ancak bu bilgileri başka amaçlar için paylaşma veya kullanma yetkileri yoktur.

  Şu anda katılımcıları analiz etmek, içeriği iyileştirmek ve hizmetlerimizin kullanımını anlamamıza yardımcı olması için Google Analytics'i kullanıyoruz. Google Analytics'ten hiçbir kişisel bilgi toplanmamaktadır.

  Bilgilerin Saklanması ve Kullanılması

  Sizinle ilgili herhangi bir bilgiyi, size hizmet sunmak için gerekenden fazla veya yasa, kural veya yönetmelik tarafından öngörülen süreden daha uzun bir süre tutmamayı taahhüt ediyoruz.

  Kişisel Bilgiler de dahil olmak üzere hakkınızda topladığımız veya bize sağladığınız bilgileri aşağıda belirtilen nedenlerle kullanıyoruz:

  • Web Sitemizi ve içeriğini size sunmak
  • Size servis, şirket ve diğer bilgileri içeren e-posta ve bültenler göndermek
  • İlginizi çekeceğini düşündüğümüz bilgiler, özellikler veya teklifler hakkında sizinle iletişim kurmak
  • Sorularınıza veya diğer isteklerinize yanıt vermek
  • Web sitesi ile ilgili olarak sizinle iletişim kurmak
  • Bu Web Sitesi üzerinden gönderdiğiniz diğer bilgileri veya Kişisel Bilgileri işlemek
  • Web Sitemizdeki değişiklikler, politikalarımız, şartlarımız veya sunduğumuz veya sağladığımız herhangi bir ürün veya hizmet hakkında sizi bilgilendirmek
  • Web sitemizdeki etkileşimli özelliklere katılmanıza izin vermek
  • Web sitemizin, hizmetlerimizin ve/veya ürünlerimizin derecelendirmelerini ve değerlendirmelerini istemek
  • Web sitemizi, web sitesi ve sistem yönetimini veya iç denetimler ve değerlendirmeleri, örneğin, dahili araştırma yaparak, kullanıcı eğilimlerini analiz ederek ve demografik bilgileri ve ilgi alanlarını ölçerek geliştirmek ve iyileştirmek
  • Geçerli yasalara uymak veya mesleki etik/davranış incelemelerini yürütmek
  • Sağladığınız başka herhangi bir amacı yerine getirmek
  • Bilgiyi sağladığınızda tanımlayacağımız herhangi bir başka şekilde

   

  Güvenlik

  Bize sağladığınız bilgiler güvenli bir şekilde saklanır ve yetkisiz erişimi veya kullanımı önlemek için katı güvenlik prosedürleri izlenir. Hangi Bilgilere Erişebilir, Değiştirebilir veya Silebilirsiniz- Dosyalarımızda bulunan bilgilerinizi görüntüleme veya güncelleme hakkında sorularınız varsa, lütfen Bize Ulaşın.

  GDPR (Genel Veri Koruma Yönetmeliği)

  Kişisel Bilgilerinizin tarafımızdan veya servis sağlayıcılarımız tarafından işlenmesi, 27 Nisan 2016 tarihli Avrupa Parlamentosu ve Konseyinin Genel Veri Koruma Yönetmeliği (AB) 2016/679 (“GDPR”) uyarınca yürürlükteki düzenlemelere uygun olarak gerçekleştirilir. GDPR'nin amaçları doğrultusunda, Web Sitesi aracılığıyla topladığımız Kişisel Bilgilerin (GDPR'de “kişisel veri” olarak adlandırılır) “veri kontrolcüsü” olacağız. Lab Tests Online, "veri denetleyicisi" adına bu tür bilgileri topladığı zaman bir "veri işlemcisidir".

  GDPR Kapsamındaki Veri Haklarınız

  Bazı istisnalar ve koşullara tabi olmak üzere, sizinle ilgili toplanan Kişisel Bilgilere erişme, bunları işlemeye itiraz etme, veri taşınabilirliği talep etme ve bunları düzeltme, güncelleme, kısıtlama, silme veya unutulması hakkına sahipsiniz. Kişisel Bilgilerinizin belirli türlerde işlenmesine itiraz etme hakkına sahipsiniz. Kişisel Bilgilerinizin belirli kullanımlarından vazgeçebilirsiniz. Bunlardan herhangi biri için lütfen Bize Ulaşın. Bu haklar hakkında daha fazla bilgiyi, burada bulunan Genel Veri Koruma Yönetmeliğini okuyarak bulabilirsiniz.

 • Reklam İlkeleri

  Lab Tests Online Türkiye sitesinin işbirliği ortakları KBUD, kar amacı gütmeyen kuruluşlardır. Web sitesi reklamcılığından elde edilen gelir, Lab Tests Online Türkiye web sitesinin sürdürülmesine yardımcı olur. KBUD, KBUD dışı ürün ve hizmetleri desteklemez.

  KBUD, laboratuvar testleri ile ilgili güvenilir bilgi verme misyonumuza bağlı olarak katı kurallar uyarınca labtestsonline.org.tr web sitesine reklam kabul etmektedir. KBUD, misyonumuzla uyumlu olduğuna inandığımız reklamları kabul etmektedir.

  KBUD, reklam içeriği ile editoryal içerik arasında belirgin bir ayrım sürdürmektedir. Lab Tests Online Türkiye web sitesinin editoryal içeriği yalnızca güncel bilimsel literatüre ve sitenin Editoryal İnceleme Kurulunun ve zaman zaman danışılabilecek diğer uzmanların uzmanlığına ve pratik deneyimine dayanmaktadır. İçerik, İçerik Politikalarımıza uygun olarak geliştirilir ve incelenir. Lab Tests Online Türkiye web sitesindeki tüm reklam içeriği açıkça bir reklam olarak etiketlenmiştir.

  Daha önce belirtildiği gibi misyonumuzla uyumlu olmaları koşuluyla LabTestsOnline.org.tr’de yayınlanmasına izin verilebilecek reklam örnekleri şunları içerir:

  • Kurumsal imaj reklamları veya kurumsal sponsorluk
  • Sağlık Bakanlığı tarafından reklamına izin verilen takviye edici gıdalar (Vitaminler, bitkisel ürünler)
  • Sağlık ile ilgili tüketici ürünleri • Spor ürünleri veya hizmetleri
  • Tıbbi ürünler veya cihazlar
  • Özel Sağlık Sigortaları
  • Özel laboratuvarlar
  • Özel Hastaneler ve diğer tıbbi tesisler

  LabTestsOnline.org.tr web sitesinde aşağıdaki reklamlar yasaktır:

  • Alkol
  • Tütün
  • Kumar ve piyango
  • Bir "mucize" tedavisi veya yöntemi olduğunu iddia eden reklamlar
  • Çocuklara yönelik reklamlar
  • Bağımsız olarak onaylanmış sağlık yararları olmadan asılsız sağlık iddiaları veya ürün tanıtımları
  • KBUD’un bir ürünü onayladığını ima eden reklamlar
  • Kullanıcılardan, e-posta adresleri de dahil olmak üzere, kişisel olarak tanımlanabilir herhangi bir bilgiyi, açık bir izin veya kaydolma hakkı olmadan toplamaya çalışan reklamlar. Bu, kişisel olarak tanımlanabilir bilgileri ileten çerezlerin, küçük uygulamaların veya benzeri dosyaların yerleştirilmesini içerir.
  • Herhangi bir pazar araştırması veya tanıtımı için tam kurallara bağlanmayan reklamlar

  Bu yönergeler genel rehberlik sağlamayı amaçlamaktadır. Her şey dahil veya kapsamlı değildirler ve KBUD’un takdirine bağlı olarak herhangi bir zamanda değiştirilebilirler.

  Reklam ile bilgi almak için lütfen iletişime geçiniz

  Klinik Biyokimya Uzmanları Derneği

  info@kbud.org.tr

  0212 2412653