Multi-drug-resistant tuberculosis
CDC- Public Domain
Bu makalenin en son gözden geçirilme tarihi
Bu makalenin en son değiştirilme tarihi 3 Mayıs 2020.

Dünya Sağlık Örgütü ( World Health Organization [WHO]) 8 Ekim 2010 tarihindeki haber bültenimiz ardından tüberkülozu (TBC) iki saatten kısa sürede saptayabilen yeni bir hızlı ve otomasyonlu bir moleküler testi onaylamıştır. Test iyi bir doğruluk derecesiyle TBC tanısı koyabilmekte,TBC’de tedavi için en çok kullanılan rifampine direnç olup olmadığını belirleyebilmektedir. Test, ilaca dirençli olgular, HIV enfeksiyonuyla ilişkili TBC vakaları da dahil olmak üzere, TBC’nin yüksek oranlarda görüldüğü ülkelerde 18 saha çalışması yapıldıktan sonra onaylanmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü, hastayı uygun ve acil tedaviye yönlendirebilme ve TBC yayılmasını engelleyebilme fırsatı veren bu testin TBC tedavisinde bir çağ açacağına inanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün ‘TBC’yi Durdurun Departmanı’ Direktörü Dr. Mario Raviglione 8 Aralık haber bülteninde “Bu test, dünya ölçeğinde TBC tanı ve tedavisi için yeni bir dönüm noktasını temsil etmektedir” ifadesinde bulunmuştur. TBC (özellikle ülkemizde, Afrika ve güneydoğu Asya ülkelerinde) global bir sorun olmaya devam etmektedir.

Bu yeni ve hızlı testin yararları arasında tam olarak otomasyon özelliği taşıması, güvenli ve kolay uygulanması sayılabilir. Ancak hem testin hem de test donanımının maliyeti yoksul ülkeler için önemli bir kaygı nedenidir. Dünya Sağlık Örgütüne göre testin ortak geliştiricisi FIND ( Yeni İnovativ Tanısal Araçlar Vakfı [the Foundation for Innovative New Diagnostics] ) testin üreticisi Cepheid ile görüşerek TBC salgınlarının olduğu yüzden fazla düşük ve orta gelir düzeyli ülkeler için test sisteminin fiyatını önemli oranda düşürme konusunda anlaşmıştır.

Dünya Sağlık Örgütü ülkelerin TBC programlarına bu testi dahil etmelerine yardımcı olmak için kılavuzlar ve öneriler yayınlamayı planlamaktadır.

Sources

Dünya Sağlık Teşkilatı. WHO endorses new rapid tuberculosis test. A major milestone for global TB diagnosis and care. (WHO, yeni hızlı tüberküloz testini onayladı. Global TBC tanı ve tedavisinde önemli dönüm noktası). Yayınlanma tarihi 8 Aralık 2010. İnternette http://www.who.int/mediacentre/news/releases/2010/tb_test_20101208/en/index.html (http://www.who.int) adresinden ulaşılabilir. Erişim tarihi Ocak January 2011.

Medical News Today. WHO Endorses Rapid TB Test. Available online at http://www.medicalnewstoday.com/articles/210869.php through (http://www.medicalnewstoday.com). Erişim tarihi Ocak 2011.