Diğer adları
Beyin natriüretik peptidi
proBNP
Resmi adı
B-tipi natriüretik peptit; N-terminal pro b-tipi natriüretik peptit
Bu makalenin en son gözden geçirilme tarihi
Bu makalenin en son değiştirilme tarihi 5 Kasım 2017.
Bir Bakışta
Niçin Testi Yaptıracaksınız?

Kalp yetmezliği tanısı konmasına ve şiddet derecesinini belirlenmesine yardımcı olmak için bu test yapılır.

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?

Nefes darlığı ve yorgunluk gibi kalp yetmezliği belirtileriniz varsa veya kalp yetmezliği tedavisi görüyorsanız bu test istenir.

Gerekli Numune Nedir?

Bir kol damarınızdan alınan kan numunesi kullanılır.

Test için Hazırlık Gerekir mi?

Hayır

Ne test edilmektedir?

Bu testler, kanda BNP veya NT-proBNP konsantrasyonunu ölçmektedir. Kalp normalde bir protein öncülü olan pro-BNP ‘yi düşük düzeylerde  üretmektedir. Bu pro-BNP ikiye parçalanarak aktif BNP hormonu ve etkin olmayan  NT-proBNP ‘yi serbestleştirir. BNP’nin salınma amacı kan hacminin düzenlenmesine ve dolayısıyla vücudun her tarafına kalbin kanı pompalamasına yardımcı olmaktır. Hem BNP hem de NT-proBNP esasen kalbin sol karıncığında (kalbin pompalama işlemini  gerçekleştiren başlıca odacığı) yapılmaktadır. Sol ventrikül (karıncık) daha zorlu çalışma sonucu gerildiğinde, kanda BNP ve  NT-proBNP konsantrasyonları belirgin derecede yükselebilir. Bu durum Kalp yetmezliğinde olduğu kadar kalp ve dolaşım sistemini etkileyen diğer hastalıklarda da görülebilir.

Test için numune nasıl toplanır?

Bir kol damarından alınan kan numunesi kullanılmaktadır.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Test için hazırlık yapmak gerekmemektedir

Accordion Title
Sık Sorulan Sorular
 • Nasıl kullanılır?

  Kalp yetmezliği tanısı koymaya ve kalp yetmezliğinini şiddet derecesini belirlemeye yardımcı olmak için BNP veya  NT-proBNP kullanılabilir. Kalp yetmezliğinin çeşitli nedenleri vardır. Halen bu hastalığa bacaklarda şişme (ödem), soluma zorluğu, nefes darlığı ve yorgunluk gibi belirtilerin varlığıyla birlikte ilave göğüs röntgenleri ve ekokardiyografi denilen bir ultrasonografi testiyle tanı konmaktadır. Ancak yine de kalp yetmezliği sık sık başka rahatsızlıklarla karıştırılmaktadır. BNP ve NT-proBNP düzeyleri, doktorların kalp yetmezliğiyle akciğer hastalığı gibi başka sorunları ayırt etmesine yardımcı olabilmektedir.  Kalp yetmezliği çeşitli tıbbi tedavilerle başarıyla iyileştirilebildiğinden doğru tanı koymak önem taşımaktadır.

   

   

 • Ne zaman istenir?

  Aşağıdaki durumlarda BNP veya  NT-proBNP testi istenebilir:

  • Kalp yetmezliğiyle ilişkili olabilen yakınmalarınız varsa
  • Acil serviste bir kriz geçiriyorsanız ve doktorlar bunun kalp yetmezliği veya başka tıbbi sorunlardan kaynaklanıp kaynaklanmadığını hızlı bir şekilde belirlemek istiyorlarsa
  • Kalp yetmezliği tedavisinin etkilerini takip için
 • Test sonucu ne anlama gelir?

  Normalden yüksek sonuçlar hastanın kalp yetmezliğinde olduğunu düşündürür. Kan BNP veya NT-proBNP düzeyi kalp yetmezliğinin şiddet derecesiyle ilişkilidir. Daha yüksek BNP veya  NT-proBNP düzeyleri hastada daha kötü bir sonlanımla (prognoz) ilişkili olabilir.

 • Bilmem gereken başka bir şey var mı?

  Kalp yetmezliği için ACE inhibitörleri, beta blokerler ve diüretikler gibi ilaçlarla tedavi edilen hastaların çoğunda BNP ve NT-proBNP düzeyleri düşmektedir. Hem BNP hem de NT-proBNP düzeyleri yaşla birlikte artma eğilimi göstermektedir. NT-proBNP ve BNP düzeyleri böbrek hastalığı olanlarda yükselmektedir.

  Sol ventrikül (karıncık) fonksiyon bozukluğunda hem BNP hem de NT-proBNP yükselecek olmasına rağmen sadece birisinin ölçümü yeterlidir. Bu belirteçler birbirlerinin yerine geçmediklerinden sonuçlar doğrudan karşılaştırılamaz.

Kaynakça

En son gözden geçirmede kullanılan kaynaklar

Tietz Textbook of Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics. Burtis CA, Ashwood ER, Bruns DE, eds. St. Louis: Elsevier Saunders; 2006 pp. 1630-1631.

Clarke, W. and Dufour, D. R., Editors (2006). Contemporary Practice in Clinical Chemistry. AACC Press, Washington, DC; p. 264.

deFilippi C. Natriuretic Peptides for Diagnosing Heart Failure and Beyond: What We Know in 2007. (May 24, 2007) Medscape Today. Available online at http://www.medscape.com/viewarticle/557030 through http://www.medscape.com. Accessed September 2008.

Maher KO et al. B-type natriuretic peptide in the emergency diagnosis of critical heart disease in children. Pediatrics 2008 Jun; 121:e1484. Available online at http://pediatrics.aappublications.org/cgi/content/full/121/6/e1484?linkType=FULL&journalCode=pediatrics&resid=121/6/e1484 through http://pediatrics.aappublications.org. Accessed September 2008.

Daha önceki gözden geçirmede kullanılan kaynaklar

Interview with Alan H.B. Wu, PhD. Director, Clinical Chemistry, Hartford Hospital, Hartford, CT.

"First Blood Test for Congestive Heart Failure Wins FDA Clearance." Clinical Laboratory Strategies, December 2000, Vol. 5, No. 12, p.1.

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

Tang, W. (2004 February 27). NACB: Recommendations for the use of Cardiac Biomarkers in Heart Failure. NACB: Recommendations for the use of Cardiac Biomarkers in Heart Failure – Chapter 2 [Draft Guidelines]. Available online at http://www.nacb.org/lmpg/biomark/card_biomarkers_chp2.doc through http://www.nacb.org.

Bay, M. et. al. (2003). NT-proBNP: a new diagnostic screening tool to differentiate between patients with normal and reduced left ventricular systolic function. Heart ONLINE Heart 2003;89:150-154 [On-line journal]. Available online at http://heart.bmjjournals.com/cgi/content/full/89/2/150 through http://heart.bmjjournals.com.

Diagnostic Products Corporation Acquires Nonexclusive Rights to a Key Cardiac Marker, NT-proBNP, from Roche Diagnostics—Agreement widens access to unique marker for heart failure and allows for better/earlier/improved therapy. (2004 February 11) DPC [On-line press release]. Available online at http://www.dpcweb.com/newsreleases/2004/february/ntprobnp.htm through http://www.dpcweb.com.

Roche Receives FDA Clearance for Elecsys proBNP Assay – First Automated Blood Test to Aid in the Diagnosis of Congestive Heart Failure (2002). Roche Diagnostics [On-line press release]. Available online at http://www.roche-diagnostics.com/press_lounge/press_releases/archive/2002_11_20.html through http://www.roche-diagnostics.com