Diğer adları
CA 125 Tümör Belirteci
Resmi adı
Kanser Antijeni 125
Bu makalenin en son gözden geçirilme tarihi
Bu makalenin en son değiştirilme tarihi 5 Kasım 2017.
Bir Bakışta
Niçin Testi Yaptıracaksınız?

Yumurtalık kanserinin tedavisinin takibi ve nükslerini tespit etmek için

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?

Yumurtalık kanseri tedavisine başlamadan önce veya yumurtalık kanseri geliştirme riski yüksek kişilerde tedavi sırasında ve sonrasında aralıklarla bu test istenir.

Gerekli Numune Nedir?

Bir kol damarından alınan kan numunesi kullanılır.

Test için Hazırlık Gerekir mi?

Hayır.

Ne test edilmektedir?

Kanser antijeni 125 (CA-125) testi kandaki CA-125 miktarını ölçmektedir. CA-125 yumurtalık kanseri hücrelerinin hepsinde olmasa bile çoğunun yüzeyinde bulunan bir proteindir. Yumurtalık kanseri olan kadın hastanın kanında anlamlı derecede yüksek düzeylerde  CA-15 mevcut olabilir. Vücuttaki normal dokularda ve başka bazı kanserlerde az miktarda CA-125 üretilmektedir. Adet görme, gebelik, ve  pelvisin  iltihaplı hastalığı gibi çeşitli kanser dışı durumlarda  kan düzeyleri orta derecede yükselmiş olabilir.

Test için numune nasıl toplanır?

Bir kol damarından iğneyle kan numunesi alınır

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Test için hazırlık yapmak gerekmemektedir.

Accordion Title
Sık Sorulan Sorular
 • Nasıl kullanılır?

  CA-125 birincil olarak yumurtalık kanseri tedavisinin takibinde kullanılmaktadır.Tedavi bittikten sonra kanserin nüks edip etmediğini belirlemek için de CA-125 testinden yararlanılmaktadır. Düzeylerin yükseldiği veya düştüğünü gösteren bir dizi CA-125 testi, tek bir teste göre sıklıkla daha kullanışlıdır. Soygeçmişinde yumurtalık kanseri olmasına rağmen henüz hastalığa yakalanmamış yüksek riskli kadınların test edilip izlenmesi için  bazen bu test de kullanılmaktadır.

  Özgün bir test olmadığından yumurtalık kanseri taraması için bu test kullanılmamaktadır. Normal adet kanaması sırasında, gebelik, endometriyoz ve pelvisin iltihaplı hastalığı gibi rahatsızlıklarda da CA-125 kan düzeyleri yükselebilmektedir.

 • Ne zaman istenir?

  Kadın hastada yumurtalık kanseri tedavisine  başlamadan önce, ilerde yapılacak ölçümlerle karşılaştırılacak bir kontrol değer belirlemek üzere  doktor   CA-125 testi isteyebilir. Tedavi sırasında tedaviye yanıtı test etme amacıyla doktor  belli aralıklarla  CA-125 testi ister. Tedavi tamamlandıktan sonra yine belli aralıklarla  CA-125 ölçülebilir. CA-125 düzeyinde artış kanserin nüks ettiğini gösterebilir.

 • Test sonucu ne anlama gelir?

  Tedavi sırasında  CA-125 düzeylerinin düşmesi genellikle kanserin tedaviye yanıt verdiğini gösterir. CA-125 düzeyleri yükselir veya aynı düzeyde kalırsa kanser tedaviye yanıt vermiyor olabilir. Tedavi tamamlandıktan sonra yüksek CA-125 düzeyleri kanserin nüks ettiğini gösterebilir. Yumurtalık kanseri tanısı konan bir kadın hastanın kontrol CA-125 düzeyi normalse,  yumurtalık kanseri CA-125 üretemeyebildiğinden hastalık seyrinin iyi bir belirteci olmadığı gibi bu olguda yumurtalık kanserini takipte yararlı olması mümkün değildir.

 • Bilmem gereken başka bir şey var mı?

  Gebelik, adet dönemi,  endometriyoz ve  pelvisin iltihaplı hastalığı gibi birçok normal veya  iyi huylu klinik durumda CA-125 düzeyleri artabildiğinden toplum genelinde tarama testi olarak kullanışlı ve önerilen bir test değildir.

 • Yumurtalık kanserinde her zaman CA-125 yükselir mi?

  Yükselmez. Yumurtalık kanserlerinin hepsinde CA-125 düzeyleri artmamaktadır. Yumurtalık kanseri olan kadınların yaklaşık % 80'inde düzeylerin yükseldiği saptanmıştır.

 • CA-125 düzeyim yükseldi. Bu, kanser olduğum anlamı taşır mı?

  Taşımaz. Birkaç başka hastalık ve rahatsızlıkta da CA-15 düzeyi yükselebilmektedir. Bu durum CA-125'in yumurtalık kanserine özgü olmadığı anlamı taşımaktadır. Normal olarak CA-125 gebeliğin erken döneminde ve adet dönemi sırasında yükselebilmektedir. Ayrıca, pelvisin iltihaplı hastalığı veya endometriyoz, bazen hepatit ve karaciğer sirozunda da yükselebilmektedir.

 • Yumurtalık kanseri ailevi bir hastalık mıdır?

  Aile öyküsü yumurtalık kanseri için bir risk faktörüdür.Yakın akrabalarınızda yumurtalık kanseri varsa diğer kişilere göre daha yüksek bir risk altındasınız demektir Doktorunuzun soygeçmişinizden haberdar olduğundan emin olun.

 • Yumurtalık kanserinin diğer bazı risk faktörleri nelerdir?

  Ailevi öyküye ilaveten,yaşlanma ve hormon tedavisi gibi başka risk faktörleri de mevcuttur.

Kaynakça

En son gözden geçirmede kullanılan kaynaklar

Pagana, K. D. & Pagana, T. J. (© 2007). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 8th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO. Pp 219-220.

Wu, A. (© 2006). Tietz Clinical Guide to Laboratory Tests, 4th Edition: Saunders Elsevier, St. Louis, MO. Pp 210-211.

Mason, J. (Updated 2008 June 10). CA-125. MedlinePlus Medical Encyclopedia. [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/007217.htm. Accessed March 2009.

(2007 March). Ovarian Cancer Resource Guide for women with recurrent disease. NOCC, Inc. [On-line information]. PDF available for download at http://www.ovarian.org/Images/ResourceGuideRecurrentOvarianCancer.pdf through http://www.ovarian.org. Accessed March 2009.

(2008 August 26). Ovarian Cancer: Why Screening Isn't Routine. American Cancer Society. [On-line information]. Available online at http://www.cancer.org/docroot/SPC/content/SPC_1_ovarian_Q_A_Saslow.asp through http://www.cancer.org. Accessed March 2009.

(Modified 2008 April 3). Ovarian Cancer Screening (PDQ®), Health Professional Version. NCI, U.S. National Institutes of Health. [On-line information]. Available online at http://www.cancer.gov/cancertopics/pdq/screening/ovarian/healthprofessional through http://www.cancer.gov. Accessed March 2009.

(2008 July). Understanding CA 125 Levels: A Guide for Ovarian Cancer Patients. Gynecologic Cancer Foundation. [On-line information]. PDF available for download at http://www.thegcf.org/wcnlib/downloads/CA125levels_July2008.pdf through http://www.thegcf.org. Accessed March 2009.

Daha önceki gözden geçirmede kullanılan kaynaklar

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.