Diğer adları
Sıklıkla marka ismi ile anılır (see MedlinePlus Drug Information)
Resmi adı
Digoksin
Bu makalenin en son gözden geçirilme tarihi
Bu makalenin en son değiştirilme tarihi 5 Kasım 2017.
Bir Bakışta
Niçin Testi Yaptıracaksınız?

Kanınızdaki digoksin konsantrasyonunun tedavi edici veya toksik düzeylerde olup olmadığını belirlemek için bu test yapılır

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?

Digoksin tedavisine başladıktan sonra ve düzenli aralıklarla ilaç düzeylerinin tedavi edici (ne düşük ne de toksik konsantrasyonlarda) olduğundan emin olmak için bu test yapılır.

Gerekli Numune Nedir?

Bir kol damarınızdan alınan kan numunesi kullanılır

Test için Hazırlık Gerekir mi?

Özel bir hazırlık gerekmemekle birlikte test için numune almanın zamanlaması önemlidir. Kan numunenizi verdikten sonra laboranta en son ne zaman digoksin ilacını aldığınızı söyleyin.

Ne test edilmektedir?

Digoksin, kalp yetmezliği ve kalp atım düzensizliklerinin tedavisinde kullanılan bir ilaçtır. Bu test, kandaki digoksin miktarını ölçmektedir. Konjestif kalp yetmezliğini (KKY)' de içeren kalp yetmezliği kalbin kanı dolaştırmada daha az etkin olmasına yol açar. Sonuçta kan bacaklar, eller, akciğerler ve karaciğerde toplanarak şişmelere, nefes darlığına ve bitkinliğe neden olur.

Kalp yetmezliğinin bazı belirtilerini hafifletmek için digoksin reçetelendirilir. Kalp kasılmalarını güçlendirir, kanın daha etkin biçimde pompalanmasına yardımcı olur. Digoksin, ayrıca kalp hızının ve aritmiler olarak bilinen kalp atım düzensizliklerinin kontrol altına alınmasına da yardımcı olmaktadır. Kronik rahatsızlıklar olan kalp yetmezliği veya aritmileri iyileştirmeyecek olmasına rağmen diyet, egzersiz ve başka ilaçlarla birlikte hastalık belirtilerinin kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir.

Digoksinin güvenlik marjı çok dar olduğu için digoksin düzeylerinin izlenmesi gerekir. Kan düzeyi çok düşükse hastalık belirtileri yeniden ortaya çıkabilir. Düzey çok yüksekse ilaç zehirlenmesi oluşabilir.

Ölçülen düzeylere göre digoksin düzeyiı ayarlanabilir.

Test için numune nasıl toplanır?

Bir kol damarınızdan iğneyle alınan kan numunesi kullanılır.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Özel bir hazırlık gerekmemekle birlikte test için numune almanın zamanlaması önemlidir. Kan numunenizi verdikten sonra laboranta en son ne zaman digoksin dozu aldığınızı söyleyin.

Accordion Title
Sık Sorulan Sorular
 • Nasıl kullanılır?

  İlacın, kandaki düzeyini izlemek için digoksin testi yapılır. Reçetelendiirlen digoksin dozu ölçülen düzeye göre ayarlanabilir. Hasta tedaviye başladığında başlangıç dozunun tedavi edici düzey içinde olup olmadığını belirlemek ve bu düzeyi muhafaza edilmesini sağlamak için düzenli aralıklarla bu test istenir. Hastalık belirtilerinin yetersiz ilaç dozu veya digoksin zehirlenmesine bağlı olup olmadığını belirlemek için de bir digoksin testi yapılabilir.

 • Ne zaman istenir?

  İlaç tedavisinin başlangıcında doğru doz verildiğinden emin olmak için digoksin ölçümü istenir. Digoksinin kanda ve hedef organ kalpte, kararlı duruma ulaşması yaklaşık bir veya iki haftayı alır. Bu sırada yapılan bir test, hastanın doğru dozda digoksin almakta olup olmadığını daha doğru biçimde yansıtacaktır.

  Dozaj düzeyi bir kez belirlendikten sonra, doğru dozda ilaç alındığını doğrulamak, ilaç kaynağında ve dozajda  herhangi bir değişiklik olup olmadığını veya aynı zamanda başka ilaçlar kullanılıp kullanılmadığını belirlemek için digoksin düzeyleri rutin olarak doktor tarafından belirlenmiş sıklıkla izlenir.

  İlacı almakta olan ve aşağıdaki gibi kalp yetmezliği belirtileri gösteren kişide düzeylerin çok düşük olduğundan kuşkulanıldığında digoksin testi istenebilir:

  • Bitkinlik
  • Nefes darlığı
  • Eller ve ayaklarda şişlik (ödem)

  Zehirlenmeden kuşkulanıldığında ve etkilenmiş kişide aşağıdaki bulgular ve belirtiler varlığında bu test yapılabilir:

  •  Baş dönmesi  
  • Görme bulanıklığı,  sarı veya yeşil halkalar görme
  • Kusma
  • İshal
  • Düzensiz kalp atımları
  • Nefes darlığı

  Sağlık durumundaki değişiklikler digoksin düzeyleri ve hastalık belirtilerini kontrol yetisini olumsuz etkileyebilmektedir. Hastada digoksinin kan düzeyleri ve etkinliğine tesir edebilen fizyolojik değişiklik oluştuğunda gerektiği takdirde digoksin testleri yapılabilir ve doz ayarlanabilir. İlacı alan kişide örneğin böbrek ve tiroid sorunları, kanser, mide veya bağırsak rahatsızlıkları  geliştiğinde bu test yapılabilir.

 • Test sonucu ne anlama gelir??

  Kalp yetmezliği tedavisi görenler için digoksinin, tedavi süresine göre tedavi edici düzeyi 0,5-2,0 ng/ml olduğu belirlenmiştir. Birkaç yeni çalışma daha dar bir tedavi dozu aralığının (0,5-1,0 ng/ml ) bazı kişiler için uygun olabildiğini düşündürmektedir. Kalp atım düzensizlikleri ( aritmiler) olan kişi için 1, 5 ng/ml ila 2, 0 ng/ml arası dozlar önerilmektedir. Hastaların çoğu digoksin düzeyleri bu doz aralığında olduğunda rahatsızlıklarının düzeldiğini fark edecektir.

  İlaçlara herkesin verdiği yanıtın bireysel olduğu, böbrek fonksiyonu veya eşlik eden ilaçlar gibi başka faktörlerin de etkili olabildiğini belirtmek önemlidir. Kişinin hastalık bulguları düzelmez veya yan etkilere maruz kalırsa doktorun digoksin dozunu kişinin gereksinmelerine göre azaltıp yükseltmesi gerekebilir.

  Digoksin düzeyleri, tedavi edici düzey dışında olmasına rağmen test edilen kişide dozaşımı bulguları yoksa doktor bu hastayı değerlendirecek ve kişinin kullanacağı dozu ayarlamanın gerekliliğine karar verecektir. Doz ayarlanmasının gerekip gerekmediğini anlamak için ilave digoksin testleri isteyebilir.

 • Bilmem gereken başka bir şey var mı?

  Birçok reçeteye tabi olan ve olmayan ilaç, digoksinin düzeyi ve etkinliğini olumsuz etkileyebilmektedir. Digoksin ilacını kullanan hastalar, doktorlarına kullanmakta oldukları ilaçlar ve katkı maddelerinin tümü ve ilaçlarda da ne zaman bir değişiklik yapıldığı hakkında bilgi vermeleri önemlidir.

  Digoksin, sisteminizden böbrekler yoluyla atılmaktadır. Böbrek işlev bozukluğu ve düşük potasyum düzeyleri digoksin zehirlenmesi belirtilerinin ortaya çıkmasına yol açabildiğinden, hastalarda böbrek sorunları olduğunda, doktorları böbrek fonksiyonlarını ve kan potasyum düzeylerini izlemek isteyebilir. 

  Toksik digoksin düzeyleri saptandığında ilacın etkilerini tersine çevirmek için digoksin antidotu serum verilebilir.

   

 • Ne kadar süre digoksin kullanmam gerekecek ?

  Uzun süreli, kronik bir rahatsızlık olan kalp yetmezliğinin tedavisi için digoksin reçete edilmektedir. Kalp yetmezliğini iyileştirmeyecek olmasına rağmen kontrol altına alınmasına yardımcı olacaktır. Digoksin genellikle yaşamınız boyunca alınır ve düzeyleri izlenir. Çok seyrek olarak ilaç kesilir

 • Digoksin testlerini kim ister ?

  Aile hekiminiz testi isteyebilirse de bir kardiyolog tarafından izlenebilir.

 • Niçin belli bir zamanda kan numunemin alınması önemlidir?

  Kan numunesi, dozdan hemen sonra alınırsa test sonuçları hatalı olarak yüksek çıkabildiği ve yanlışlıkla toksik düzeyleri göstereceğinden digoksin kan testinin zamanlaması önemlidir. Son dozdan en azından 6-8 saat sonra numune alınmalıdır.

Kaynakça

A Manual of Laboratory & Diagnostic Tests. 6th ed. Fischbach F, ed. Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins; 2000.

Catherine A. Hammett-Stabler, PhD, DABCC, FACB. Pathology and Laboratory Medicine, UNC-Chapel Hill.


The Digitalis Investigation Group, (February 1997). The Effect Of Digoxin on Mortality and Morbidity in Patients with Heart Failure, NEJM volume 336:525-533 (On line journal). Available online: http://content.nejm.org/cgi/content/full/336/8/525


Yusuf, S (November 1997). Digoxin in heart failure: results of the recent digoxin investigation group trial in the context of other treatments for heart failure Eur Heart J, 18: 1685-1688. (PDF file). Available online


Rich, M. (2003 September). Drug Therapy of Heart Failure in the Elderly. Am J Geriatr Cardiol 12(4):235-242 (On line journal). Available at: http://www.medscape.com/viewarticle/460844


Mihai Gheorghiade, MD; Kirkwood F. Adams, Jr, MD; Wilson S. Colucci, MD (2004). Digoxin in the Management of Cardiovascular Disorders, Circulation; 109:2959-2964 (On line journal). Available online


Gibbs C R, Davies M K Davies, Lip G Y H, (Feb 2000). Management: Digoxin and other inotropes, Beta-blockers, and antiarrhythmic and antithrombotic treatment, BMJ. 320(7233): 495–498. (PDF file). Availalbe at: http://www.pubmedcentral.gov/articlerender.fcgi?tool=pmcentrez&artid=1127534


Terra, S G, Washam J B, Dunham, G D, and Gattis W A, (Oct 1999). Therapeutic Range of Digoxin’s Efficacy in Heart Failure: What Is the Evidence? Pharmacotherapy, 19(10):1123-1126, (On line journal). Available at: http://www.medscape.com/viewarticle/418044


National Heart, Lung, and Blood Institute, (September 2003). Heart and Vascular Diseases: Heart Failure: Summary page (On line information). Available at: http://www.nhlbi.nih.gov/health/dci/Diseases/Hf/HF_All.html


Goodman & Gilman's The Pharmacological Basis Of Therapeutics. 11th Edition. Lazo J, Goodman L S, Parker K L, eds, McGraw-Hill, September 2005.


Sacher RA, McPherson RA, Campos J. Widmann’s Clinical Interpretation of Laboratory Tests. 11th ed. Philadelphia: F.A. Davis Company; 2000.


Clinical Chemistry: Principles, Procedures, and Correlations. Bishop M, Duben-Engelkirk J, Fody E, eds. 4th ed. Philadelphia: Lippincott Williams & Wilkins; 2000.