Diğer adları
Cl
Resmi adı
Klorür
Bu makalenin en son gözden geçirilme tarihi
Bu makalenin en son değiştirilme tarihi 9 Kasım 2017.
Bir Bakışta
Niçin Testi Yaptıracaksınız?

Vücudunuzun, elektrolit veya asit-baz dengesinde bir sorun olup olmadığını belirlemek ve tedaviyi takip için test yapılır.  

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?

Standart bir elektrolit paneli veya metabolik panelin bir bölümü olarak veya doktorunuz elektrolit dengesizliği olduğunu düşündüğünde bu test istenir.  

Gerekli Numune Nedir?

Bir kol damarınızdan alınan kan numunesi, veya rastgele zamanda alınan idrar numunesi veya  24 saatlik idrar örneği kullanılır.  

Test için Hazırlık Gerekir mi?

Hayır

Ne test edilmektedir?

Klorür, vücut içindeki sıvı miktarının düzenlenmesine yardımcı olmak ve asit-baz dengesini düzenlemek, potasyum, sodyum ve bikarbonat (bazen total karbon dioksit [CO2] olarak ölçülen) gibi elektrolitlerle birlikte işlev gören, negatif yüklü bir moleküldür. Klorür her vücut sıvısında bulunmasına rağmen  yüksek düzeylerine kanda ve vücut hücreleri dışındaki sıvıda rastlanmaktadır. Çoğu kez Klorür düzeyleri sodyum düzeylerini yansıtmakta, aynı nedenlerden dolayı ve sodyumla doğrudan ilişki içinde artmakta veya azalmaktadır.  Asit-baz dengesizliğinde kan Klorür düzeyleri, klor bir tampon işlevi gördüğünden sodyum düzeylerinden bağımsız olarak değişebilmektedir. Klorür gerektiğinde hücrelere girip çıkarak hücresel düzeyde elektriksel yüksüzlüğün (nötralite) sürdürülmesine yardımcı olmaktadır.

Klorür besinler ve sodyum ve klorden ibaret olan sofra tuzuyla alınmaktadır. Klorürün çoğu mide-bağırsak  yolundan emilmekte ve fazlası idrarla atılmaktadır. Normal kan düzeyleri değişmezken öğünlerden sonra ( yemek yedikten sonra mide kandaki klorürü kullanarak asit oluşturduğundan dolayı) hafifçe düşmektedir

.

Test için numune nasıl toplanır?

Bir kol damarından iğneyle kan numunesi alınır. Rastgele zamanda alınan idrar numunesi veya 24-saatlik idrar örneğinde klor ölçülebilmektedir.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Test için hazırlık yapılması gerekmemektedir.

Accordion Title
Sık Sorulan Sorular
 • Nasıl kullanılır?

  Elektrolitlerle, birlikte sıklıkla kan klorür testi de istenmektedir. Uzun süreli kusma, ishal, halsizlik ve solunum sıkıntısı gibi bulgular ve belirtilerin nedenini bilebilmek için bu testler istenebilmektedir. Bir elektrolit dengesizliği saptandığında doktor dengesizliğe neden olan bir hastalık, rahatsızlık veya ilacı araştırıp ele alacak ve tedavinin etkinliğini takip için düzenli aralıklarla elektrolit testi isteyebilecektir. Bir asit-baz dengesizliğinden kuşkulanıldığında doktor dengesizliğin şiddet derecesi ve nedenini daha ayrıntılı değerlendirme amacıyla kan gazı testleri de isteyebilmektedir. Vücudunda aşırı miktarlarda baz fazlalığı olan kişilerde idrar klorür ölçümleri nedenin tuz kaybına mı ( idrar klor düzeylerinin çok düşeceği durumlar: vücut susuz kaldığında [dehidratasyon], kusma veya diüretiklerin kullanımı) yoksa kortizol veya aldosteron gibi aşırı miktarda hormon alımına mı (idrarda klor düzeyi yükselecektir) bağlı olduğunu söyleyebilir. Tuzdan fakir diyet alması istenen kişileri takip için idrar sodyumu testiyle birlikte idrar klorür testlerinden de yararlanılır. Sodyum ve klorür yüksek düzeylerdeyse doktor hastanın diyetine uymadığını anlar.

 • Ne zaman istenir?

  Kanda klorür testi hemen hemen hiçbir zaman yalnız başına istenmemektedir. Genellikle olağan bir  fizik muayenenin bir bölümü olarak sıklıkla istenen  bir elektrolit paneli, temel metabolik panel veya kapsamlı metabolik panelle beraber istenmektedir. Asidoz veya alkaloz dan kuşkulanıldığında veya aşağıdakileri içeren belirtilerle karakterize akut bir rahatsızlığınız olduğunda klor testi istenebilir.

  • Uzun süreli kusma ve/veya ishal
  • Zafiyet, bitkinlik
  • Solunum sıkıntısı

  Kişi hastalandığı, rahatsızlandığı veya elektrolit dengesizliğine yol açabilen bir ilaç alırken düzenli aralıklarla bu testlerin bir bölümü istenebilir. Bazı sorunların (hipertansiyon kalp yetmezliğikaraciğer ve böbrek hastalığı) tedavisini izlemek için genellikle elektrolit veya temel metabolik paneller kullanılır.

  Düşük veya yüksek kan klorür düzeylerinin nedenlerini değerlendirirken kan veya idrar sodyumu ile birlikte idrar klorür testi uygulanabilir  Doktorunuz klorür ölçümlerindeki değişikliklerin sodyum değerlerini yansıtıp yansıtmadığını araştıracaktır. Böylece doktorun bir asit-baz dengesizliği olup olmadığı belirlemesine ve tedaviyi yönlendirmesine yardımcı olur

 • Test sonucu ne anlama gelir?

  Yüksek kan klorür düzeyleri (hiperkloremi) genellikle vücudun susuz kaldığını(dehidratasyon) göstermekle birlikte Cushing sendromu veya böbrek hastalığı gibi kan sodyumunun yükselmesine neden olan sorunlarla birlikte de oluşabilmektedir. Vücuttan çok fazla baz kaybolduğunda (metabolik asidoz nedeni) veya kişi aşırı sıklıkta soluduğunda da (solunumsal alkaloz nedeni) hiperkloremi oluşabilmektedir.

  Kan sodyumunun düşmesine (hipokloremi) neden olan her rahatsızlık kandaki klorür düzeyini de düşürmektedir. Uzun süreli kusma veya mide içeriğinin dışarı alınması (aspirasyon), amfizem veya başka kronik akciğer hastalıkları (akciğerlerde solunumsal asidoz nedeni) ve vücuttan asit kaybı (metabolik asidoz) durumlarında da hipokloremi oluşmaktadır.

 • Bilmem gereken başka bir şey var mı?

  Sodyum düzeylerini olumsuz etkileyen ilaçlar klorürde değişikliklere neden olacaktır. Ayrıca, İlaveten, bol miktarda yemek sodası veya önerilen dozajdan belirgin derecede daha yüksek miktarda klorürün düşmesine neden olabilmektedir

 • Klorür için diyetle ilgili öneriler var mı?

  Diyetle ilgili öneriler var. Uzmanlar, 14-50 yaş arası ergenler ve erişkinlerin günde 2,3 g klor tüketmesini önermektedir. Yaş, cinsiyet ve diğer faktörlere göre öneriler değişmektedir.  Örneğin, gebe ve emziren kadınlar daha yüksek çocuklar ve yaşlı erişkinler ise daha düşük miktarlara gerek gösterirler. Besinlerden kolayca klorür temin edildiği gibi normalde bireyler, çoğu tuz tabletleri veya işlenmiş besinlerle gerekenden daha fazla klorür tüketmektedir. Ayrıca, birçok sebzede, deniz yosunu, çavdar, domates, lahana, kereviz ve zeytinde de klorür bulunmaktadır.

   

Kaynakça

En son gözden geçirmede kullanılan kaynaklar

Hurd, R. (Updated April 26, 2007). MedlinePlus Medical Encyclopedia: Serum Chloride. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003485.htm. Accessed July 2008.

Mushnick, R. (Updated October 22, 2007.) MedlinePlus Medical Encyclopedia: Chloride—urine. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003601.htm. Accessed July 2008.

Clarke, W and Dufour D R, Editors (2006). Contemporary Practice in Clinical Chemistry. AACC Press, Washington, DC. Pp 321-322, 326.

Pagana K, Pagana T. Mosby's Manual of Diagnostic and Laboratory Tests. 3rd Edition, St. Louis: Mosby Elsevier; 2006. Pp 165-167.

MedlinePlus Medical Encyclopedia: Chloride in diet. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002417.htm. Accessed July 2009.

Daha önceki gözden geçirmede kullanılan kaynaklar

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

(1995-2004). Minerals and Electrolytes. The Merck Manual of Medical Information – Second Home Edition [On-line information]. Available online at http://www.merck.com/mmhe/sec12/ch155/ch155a.html?qt=electrolytes&alt=sh through http://www.merck.com.

Ben-Joseph, E., Reviewed (2004 July). Dehydration. Familydoctor.org Information for Parents [On-line information]. Available online at http://www.kidshealth.org/PageManager.jsp?dn=familydoctor&lic=44&article_set=21646 through http://www.kidshealth.org.

A.D.A.M. editorial, Updated (2003 October 15). Electrolytes. MedlinePlus Medical Encyclopedia [On-line information]. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/002350.htm.