Diğer adları
TP
Albumin/Globulin oranı
Resmi adı
Total Protein; Albumin/Globulin oranı
Bu makalenin en son gözden geçirilme tarihi
Bu makalenin en son değiştirilme tarihi 19 Kasım 2017.
Bir Bakışta
Niçin Testi Yaptıracaksınız?

Beslenme durumunuzun belirlenmesi; belirli bazı karaciğer ve böbrek hastalıklarının ve diğer hastalıkların taramasında kullanılır.

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?

Açıklanamayan kilo kaybı ve yorgunluk durumları veya doktorunuz karaciğer veya böbreğiniz ile ilgili belirtileriniz olduğunu düşünürse bu testi isteyecektir

Gerekli Numune Nedir?

Koldaki bir damardan (venden) alınan kan örneği veya topuk kanı (yenidoğanda)

Test için Hazırlık Gerekir mi?

Hayır

Ne test edilmektedir?

Proteinler doku ve hücrelerin yapıtaşlarıdır ve vücudun büyümesinde, gelişmesinde ve sağlıkta önemlidir. Birçok organın yapısında mevcuttur ve enzimler ve hormonların yapısına katılarak vücut fonksiyonlarının kontrolünde sorumludur. Bu test kanınızın plazma kısmında bulunan çeşitli proteinlerin miktarını ölçer.

Kanda iki çeşit protein mevcuttur: albüminler ve globülinler. Albumin kanda birçok küçük molekülün taşınmasından sorumludur ancak albüminin asıl görevi damarlardaki sıvının damar dışına kaçmasını önlemektir. Globulin proteinleri içerisinde: enzimler, antikorlar ve 500’den fazla değişik protein vardır. Albumin ve globulin oranı A/G oranı total protein ve albuminin direkt ölçümlerinden elde edilir. Albumin ve globulinin göreceli olarak ne kadar miktarda olduğunu gösterir.

Test için numune nasıl toplanır?

Kolunuzdaki bir venden alınan kan örneği veya parmak ucundan (yetişkilerde ve çocuklarda) veya topuktan (yenidoğanlarda) alınan kan örneği.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Hayır

Accordion Title
Sık Sorulan Sorular
Kaynakça

En son gözden geçirmede kullanılan kaynaklar

 

Tietz Textbook of Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics. Burtis CA, Ashwood ER and Bruns DE, eds. 4th ed. St. Louis, Missouri: Elsevier Saunders; 2006, Pp 543-546.

(May 17, 2007) Van Voorhees B. MedlinePlus Medical Encyclopedia. Total Protein. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/003483.htm. Accessed April 2009.

Henry’s Clinical Diagnosis and Management by Laboratory Methods. 21st ed. McPherson RA and Pincus MR, eds. Philadelphia: 2007, Pp 231-236.

(November 3, 2007) Mayo Clinic: High protein in blood: What causes it? Available online at http://www.mayoclinic.com/health/protein-in-blood/AN01204 through http://www.mayoclinic.com. Accessed April 2009.

Clarke, W. and Dufour, D. R., Editors (2006). Contemporary Practice in Clinical Chemistry. AACC Press, Washington, DC Pp 200, 206.

Daha önceki gözden geçirmede kullanılan kaynaklar

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.