Diğer adları
TG
TRIG
Resmi adı
Trigliserit
Bu makalenin en son gözden geçirilme tarihi
Bu makalenin en son değiştirilme tarihi 19 Kasım 2017.
Bir Bakışta
Niçin Testi Yaptıracaksınız?

Kalp hastalığı gelişme riskini belirlemek için yapılır.

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?

Tıbbi kontrol esnasında lipit profilinin bir parçası olarak veya yüksek trigliserid düzeyleri nedeniyle tedavi görüyorsanız bu test yapılır.

Gerekli Numune Nedir?

Koldaki bir venden alınan kan örneği.

Test için Hazırlık Gerekir mi?

Test aç iken yapılmalıdır. Testten 9-12 saat önce yemek yenmemelidir, sadece su içmesine izin verilir, alkol alımı 24 saat öncesinde bırakılmalıdır.

Ne test edilmektedir?

Bu test kanınınızdaki trigliserit düzeyini belirlemek için yapılır. Trigliserit yağın vücuttaki depo halidir. Trigliseritin çoğu vücutta yağ dokusunda bulunur. Bir miktar trigliserit kaslara gitmek üzere enerji kaynağı olması açısından kanda dolaşır.Yemek yedikten sonra kanda trigliserit miktarı artar, bu artışın sebebi bağırsaklardan emilen yağın kana geçmesidir. Kana geçen trigliseritler daha sonra depolanmak üzere yağ dokusuna giderler. Ara öğünlerde trigliseritler yağ dokusundan enerji elde etmek için salınırlar. Çoğu trigliseritler çok düşük yoğunluklu lipoproteinler ile (VLDL) kanda taşınır.

Trigliseritlerin artmış seviyesi artmış kardiyovasküler hastalık (CVD) riski ile ilişkilidir,bunun sebebi tam olarak bilinmemektedir. Egzersiz yapılmaması, kilolu olmak, sigara kullanmak, aşırı alkol alımı, diyabet ve böbrek hastalıkları gibi durumlar yüksek trigliserit miktarına sebep olabilirler.

Test için numune nasıl toplanır?

Trigliserit testi kan örneğinden yapılır. Sıkılıkla kan örneği iğne yardımıyla toplar damardan alınır.Bazen parmak ucundan damlatma yolu ile alınan örnekler taşınabilir aletlerle lipit profilini ((total kolesterolHDL-CLDL-C ve TG) ölçmek için kullanılır.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Test aç iken yapılmalıdır. Testten 9-12 saat önce yemek yenmemelidir, sadece su içmesine izin verilir, alkol alımı 24 saat öncesinde bırakılmalıdır.

Accordion Title
Sık Sorulan Sorular
Kaynakça

En son gözden geçirmede kullanılan kaynaklar

 

American Heart Association. Triglycerides. Available online at http://www.americanheart.org/presenter.jhtml?identifier=4778 through http://www.americanheart.org. Accessed September 2008.

Pagana K, Pagana T. Mosby's Manual of Diagnostic and Laboratory Tests. 3rd Edition, St. Louis: Mosby Elsevier; 2006. Pp 513-515.

(May 2001) Third Report of the National Cholesterol Education Program (NCEP) Expert Panel on Detection, Evaluation, and Treatment of High Blood Cholesterol in Adults (Adult Treatment Panel III). PDF available for download at http://www.nhlbi.nih.gov/guidelines/cholesterol/atp3full.pdf through http://www.nhlbi.nih.gov. Accessed September 2008.

(April 23, 2007) Mayo Clinic. VLDL cholesterol: What is it? Available online at http://www.mayoclinic.com/health/vldl-cholesterol/AN01335 through http://www.mayoclinic.com. Accessed September 2008.

(June 21, 2008) Mayo Clinic. Triglycerides: Why do they matter? Available online at http://www.mayoclinic.com/health/triglycerides/CL00015 through http://www.mayoclinic.com. Accessed September 2008.

Daha önceki gözden geçirmede kullanılan kaynaklar

 

Thomas, Clayton L., Editor (1997). Taber’s Cyclopedic Medical Dictionary. F.A. Davis Company, Philadelphia, PA [18th Edition].

Pagana, Kathleen D. & Pagana, Timothy J. (2001). Mosby’s Diagnostic and Laboratory Test Reference 5th Edition: Mosby, Inc., Saint Louis, MO.

American Heart Association. What are healthy levels of cholesterol? Available online at http://216.185.112.5/presenter.jhtml?identifier=183.

American Heart Association. Cholesterol, Home testing devices. Available online at http://www.americanheart.org/presenter.jhtml?identifier=4501 through http://www.americanheart.org. Accessed August 2007.