Diğer adları
Trikomonas vajinalis
T. vajinalis
Trikomonas kültürü
T. vajinalis RNA
Trikomonas vajinalis DNA probu
Resmi adı
Trikomoniasis
Bu makalenin en son gözden geçirilme tarihi
Bu makalenin en son değiştirilme tarihi 19 Kasım 2017.
Bir Bakışta
Niçin Testi Yaptıracaksınız?

Kadında vajinal enfeksiyon yapan ve erkekte üretrit ve prostatit yapan mikrobik, tek hücreli (protozoan) parazit  olan Trikomonas vajinalis kaynaklı enfeksiyonların tanısını koymak için bu test yapılır.

Ne Zaman Testi Yaptıracaksınız?

Kadında vajinal akıntı veya idrar yaparken ağrı gibi Trikomonas vajinalis enfeksiyonu semptomlarınız varsa veya erkekte sık idrara gitme ve/veya üretra akıntısı var ise bu test yapılır.

Gerekli Numune Nedir?

Kadında bir pamuklu çubukla vajinal akıntıdan; Pap smear ; erkekte üretral akıntıdan sürüntü alınır. Diğer numune tipleri idrar veya prostat sıvısıdır.

Test için Hazırlık Gerekir mi?

Hayır

Ne test edilmektedir?

Test cinsel yolla bulaşan bir hastalık olan Trikomonas vajinalis enfeksiyonunu araştırmak için yapılır. Trikomonas vajinalis mikroskopik bir parazittir: kadınlarda vajinal enfeksiyona, bazı erkeklerde ise üretranın enfeksiyonuna ve prostatite yol açar.

Trikomonas oldukça yaygındır ve genç ve aktif bir cinsel hayatı olan kadınlarda en sık görülen Cinsel ilişki ile geçen hastalıklar(STD)'dan biridir. Olguların büyük bir kısmında 16-35 yaş arası kadınlar oluşturmaktadır. Uzun süren ve tedavi edilmeyen enfeksiyonlar kadında serviks dokusunda değişikliklere yol açar. Bu pap smear de tespit edilir. Gebelikte, trikomonasis erken doğum veya düşük doğum kilolu bebek gibi bir takım komplikasyonlara yol açabilir.

Trikomonas vaginalis kadında en sık vajinit yapan nedendir. Bulguları:

 • Vaginal ödem
 • Kaşınma, irritasyon
 • Yanma
 • Yeşil-sarı renkli köpüklü akıntı
 • Kötü koku
 • Ağrılı idrar yapma
 • Nokta kanama

Bu belirtiler bikaç günden haftaya kadar uzayabilir; ancak tedavi antibiyotikler ile kolaydır. Tedavi sırasında cinsel aktivite kısıtlanır ve aynı zamanda cinsel partnerde enfeksiyon tekrarını önlemek amacı ile tedaviye alınır.

Test için numune nasıl toplanır?

Kadınlarda pamuklu bir çubukla vajinadan sürüntü alınırken; erkeklerde pamuklu çubuk üretraya sokulur. Bazen idrar örneklerinden de bakılabilir.

Numunenin kalitesinden emin olmak için herhangi bir test hazırlığına gerek var mı?

Hazırlık gerekmez.

Accordion Title
Sık Sorulan Sorular
 • Nasıl kullanılır?

  Test Trichomonas vaginalis enfeksiyonunu teşhis etmek için kullanılır. Kadınlarda pelvik muayene sırasında vajina duvarında kırmızı yaralar görülebilir.  Vajina veya üretra salgıları pamuklu bir çubukla toplanıp mikroskop altında incelenebilir, kültür yapılabilir veya parazitin varlığını tespit etmeye yönelik moleküler testler yapılabilir.

  Mikroskop altındaki inceleme ile semptomların T.vajinalise ait olup olmadığı anlaşılır. Faz kontrast mikroskobu ile parazitin varlığı gösterilebilir. Yöntem basit ve hızlı olsada örnek alma hatalarından dolayı parazit görülemeyebilir.

  Daha hassas bir test olan kültür ancak 7 gün içerisinde sonuç verir. Direkt floresan antikor (DFA) testi ile de trikomonas antijenleri saptanabilir.

  DNA propları ile veya polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) ile yapılan moleküler testler en hassas ve hızlı testlerdir (genellikle 24 saat içerisinde). Örnekler Pap smear  testinide içeren rutin jinekolojik muayene sırasında alınabilir

 • Ne zaman istenir?

  Vajinal akıntı, idrar yaparken ağrı gibi Trikomonas vajinalis enfeksiyonunu düşündüren semptomlarınız varsa veya bir başka cinsel yolla bulaşan enfeksiyonunuz varsa doktorunuz trikomonas için test yapabilir. Eğer sonucunuz trikomonas ile enfekte olduğunuzu gösteriyor ise , klamidya ve gonore için test yaptırmalısınız, çünkü bu enfeksiyonlar sıklıkla beraber görülür.

 • Test sonucu ne anlama gelir?

  Pozitif test aktif enfeksiyonunuzun olduğunu ve antibiyotik tedavisi gerektiğini gösterir.

  Eğer enfekte olmuş iseniz, cinsel partnerinizin de testi yapılmalı ve tedavi edilmelidir.

 • Bilmem gereken başka bir şey var mı?

  Trikomonas cinsel yolla bulaşan hastalıklar içinde en sık rastlanılanıdır. Enfekte olmuş bir kişi HIV gibi diğer cinsel yolla bulaşan hastalıklara da sahip olabilir bu nedenle doktorunuz bu hastalıklarla ilgili olarak da ek tetkikler isteyebilir.

  Neonatal Trikomonas yeni doğanda komplikasyonlara neden olabilir.

  Numunenin dışkı ile kontaminasyonu direkt bakıda T. vaginalis ile benzer görüntü veren patojen olmayan organizmaları (Pentatrichomonas hominis; genellikle Trichomonas hominis olarak bilinir) gösterebilir. Bu organizmaların varlığında tedavi gerekli değildir.

 • Sonuçların alınması ne kadar sürer?

  Eğer doktorunuz vagina duvarında kızarıklık görürse, bir yayma hazırlayarak mikroskop altında parazitin varlığını kontrol edebilir.10 dakikada Trikomonas antijenlerini tespit eden hızlı testler bulunmaktadır. Daha ileri testler için örnekleriniz laboratuvara gönderilebilir. Moleküler yöntemler 24 saatte sonuçla verir iken bir kültür testi 7 günde sonuçlanır. Vaginal örneklerden veya erkekten alınan üretra / idrar örneklerinde T. vajinalisi tespit eden bir yöntem, sonucu bozacak mikroorganizmalar ile bulaşmayı önlerken, T. vajinalis'in büyüme gelişmesi için uygun bir besiyeri ortamı da içermelidir. Bu yöntemle 24-72 saat içinde sonuçlar elde edilir.

 • Doğru tedavi edilmez ise oluşabilecek komplikasyonlar nelerdir?

  Tedavisiz veya tam tedavi edilmeyen Trikomonas kadında pelvik inflamatuar hastalık (PIH) riskini artırabilir. Erkekte kimi zaman semptomsuz hastalık, kronik enfeksiyona ve partnerde tekrarlayan enfeksiyonlara neden olabilir.

 • Trikomonas nasıl önlenir?

  Amerikan Sosyal Sağlık Birliğinin önleme önerileri için burayı tıklayınız.

Kaynakça

En son gözden geçirmede kullanılan kaynaklar

Wu, A. (2006). Tietz Clinical Guide to Laboratory Tests, Fourth Edition. Saunders Elsevier, St. Louis, Missouri. Pp 1618.

Planned Parenthood: Trichomoniasis. Available online at http://www.plannedparenthood.org/health-topics/stds-hiv-safer-sex/trichomoniasis-4282.htm through http://www.plannedparenthood.org. Accessed June 2009.

Centers for Disease Control and Prevention. Fact Sheet: Trichomoniasis. Available online at http://www.cdc.gov/std/trichomonas/STDFact-Trichomoniasis.htm through http://www.cdc.gov. Accessed June 2009.

American Social Health Association: VAGINITIS/TRICHOMONIASIS. Available online at http://www.ashastd.org/learn/learn_vag_trich_tri.cfm through http://www.ashastd.org. Accessed June 2009.

MedlinePlus Medical Encylopedia: Trichomoniasis. Available online at http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/article/001331.htm. Accessed June 2009.

TeensHealth: Trichomoniasis. Available online at http://kidshealth.org/teen/infections/stds/std_trichomoniasis.html through http://kidshealth.org. Accessed June 2009.

Petrin D, Delgaty K, Bhatt R, et. al. Clinical and microbiological aspects of Trichomonas vaginalis. Clin Microbio Rev 11:300-317, 1998.

Briselden AM, Hiller SL. Evaluation of Afirm VP microbial identification for Gardnerella vaginalis and Trichomonas vaginalis. J Clin Microbiol 32:148-152, 1994.

DeMeo LR, Draper DL, McGregor JA, et. al. Evaluation of deoxyribonucleic acid probe for the detection of Trichomonas vaginalis in vaginal secretions. Am J Obstet Gynecol 174:1339-1342, 1996.

Rubino S, Muresu R, Rappelli P, et. al. Molecular probe for identification of Trichomonas vaginalis DNA. J Clin Microbiol 29:702-706, 1991.

Witkin SS, Inglis SR, Polaneczky M, et. al. Detection of Chlamydia trachomatis and Trichomonas vaginalis by polymerase chain reaction in introital specimens from pregnant women. Am J Obstet Gynecol 175:165-167, 1996.

Campbell L, Woods V, Lloyd T, Elsayed S, Church DL. Evaluation of the OSOM Trichomonas rapid test versus wet preparation examination for detection of Trichomonas vaginalis vaginitis in specimens from women with a low prevalence of infection. J Clin Microbiol 2008 Oct; 46(10):3467-9.

Daha önceki gözden geçirmede kullanılan kaynaklar

Centers for Disease Control and Prevention: Trichomonas Fact Sheet. Available online at http://www.cdc.gov/ncidod/dpd/parasites/trichomonas/factsht_trichomonas.htm through http://www.cdc.gov.

American Social Health Association: VAGINITIS/TRICHOMONIASIS, Questions & Answers. Available online at http://www.ashastd.org/learn/learn_vag_trich.cfm through http://www.ashastd.org.